Köprü altı esnafından vatandaşa şok! Neye uğradığını şaşırdı! Köprü altı esnafından vatandaşa şok! Neye uğradığını şaşırdı!

 Zonguldak Valisi Osman Hacıbektaşoğlu, Belediye Başkanı Dr. Ömer Selim Alan, Fevkani Köprüsü Esnafları Derneği Başkanı. Yavuz Yazıcı ve esnaf temsilcileri ile yapılan toplantı sonrası Zonguldak Valiliği yazılı açıklama yaparak 1 Ekim itibariyle yıkımına başlanacağını açıkladı Zonguldak Valiliğinden yapılan açıklama şöyle;

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından RİSKLİ YAPI olarak tespiti yapılan Fevkani Köprüsü yıkım işi ile ilgili 09.08.2023 tarihinde Zonguldak Valisi Sn. Mustafa Tutulmaz Başkanlığında; Zonguldak Belediye Başkanlığı, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü, Karayolları 15. Bölge Müdürlüğü, Zonguldak İl Emniyet Müdürlüğü, DSİ 232. Şube Müdürlüğü, İl Telekom Müdürlüğü ve Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş. Yetkililerinin katılımı ile gerçekleştirilen toplantıda 6306 Sayılı Kanunun Uygulama Yönetmeliğinin 8. Maddesi 2. Fıkrası ç bendi hükümleri doğrultusunda Belediye Başkanlığınca ilgili kurum ve kuruluşlardan söz konusu riskli yapıdaki elektrik, su ve doğalgaz hizmetlerinin durdurulması istenmesine ve 20.08.2023 tarihinden geçerli olmak üzere köprü altındaki dükkânlara elektrik, su ve doğalgaz arzının ilgili kurumlarca kesilmesine yönelik karar alınarak kamuoyu ve ilgili esnaflar ile paylaşılmıştır.

19.08.2023 tarihinde Zonguldak Valisi Sn. Osman Hacıbektaşoğlu ve Belediye Başkanı Sn. Dr. Ömer Selim Alan tarafından Elmas Park AVM ve Fevkani Köprüsünde gerekli incelemeler yapılmış, İnceleme sonrası Fevkani Köprüsü altındaki esnaf ile yerinde yapılan buluşmada; Esnaflar tarafından köprü altında bulunan iş yerlerinin büyük bir kısmının okul kıyafeti satışı yapan işletmelerden oluşması ve 2023-2024 Eğitim ve Öğretim yılının başlamasına az bir süre kalması sebebi ile elektrik, su ve doğalgaz gibi hatların kesilmemesi ve tahliye işlemlerinin ileri bir tarihe ertelenmesi istenmiş, ayrıca 22.08.2023 tarihinde ikinci bir toplantının yapılması kararlaştırılmıştır.

22.08.2023 Salı günü Belediye Başkanlığı Binasında Zonguldak Valisi  Osman Hacıbektaşoğlu, Belediye Başkanı  Dr. Ömer Selim Alan, Fevkani Köprüsü Esnafları Derneği Başkanı. Yavuz Yazıcı ve esnaf temsilcileri ile yapılan toplantıda esnafların talepleri göz önünde bulundurularak; 01.10.2023 Pazar günü Fevkani Köprüsünün yıkımına başlanılacağı, Fevkani Köprü altı esnaflarının ticaretlerini geçici olarak sürdürecekleri, Elmas Park AVM’de yerleşim yerlerinin belirlenmesi ve dağıtımı esnaflarımızın yaptığı işlere göre gruplandırılarak Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü koordinesinde Fevkani Köprüsü Esnafları Derneği tarafından gerçekleştirileceği, Elmas Park AVM’de bulunan iş yerlerinin seperatörlerle bölünmesi, iş yeri kapılarının ve zemin şaplarının dökümü işlerinin Zonguldak Belediyesi tarafından Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve Emlak Konut nezaretinde yapılacağı kararlaştırılmıştır. 30.09.2023 tarihine kadar köprü altı esnafının çalışmasına engel olmayacak şekilde, halkımızın can ve mal güvenliği ile trafik güvenliği sağlanarak gerekli iş güvenliği tedbirleri alınarak yıkım için hazırlık ve temizlik çalışmalarına başlanacak, taşınma işlemi gerçekleştikten sonra 01.10.2023 tarihi itibari ile hızla yıkım çalışmalarına devam edilecek ve sonuçlandırılacaktır. (Haber: Sertaç ÖZDEMİR)