Allah aşkına denetim yapın; Raf başka kasa başka... Allah aşkına denetim yapın; Raf başka kasa başka...

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, "Kademeli Emeklilik Düzenlemesi" üzerinde yaptığı çalışmaları tamamladı. Düzenlemenin yakın zamanda yasalaşması ve 2000-2008 yılları arasında sigorta girişi olan milyonlarca kişiye emeklilik yolu açması bekleniyor.

28 Şubat 2023'te yasalaşan EYT düzenlemesi ilk aşamada 2 milyon 250 bin kişiye emeklilik hakkı kazandırsa da, son anda eklenen "kademeli prim sistemi" birçok vatandaşı hayal kırıklığına uğratmıştı. 8 Eylül 1999 ve öncesinde SGK girişi olanlar emeklilik haklarını kazanırken, bu tarihten sonra sigortalı olanlar uzun yıllar beklemek zorunda kaldı.

EYT'den bir gün ile faydalanamayan vatandaşların aylardır hükümete yeni bir düzenleme için çağrıda bulunması ve yerel seçimlerin yaklaşması, Kademeli Emeklilik Sistemi'ni yeniden gündeme getirdi.

A Para kanalının haberine göre, yeni düzenlemeyle 2000 ve 2008 yılları arasında sigorta girişi olanlar, belirli şartları sağladıkları takdirde emekli olabilecekler. 9 Eylül 1999 sonrası SGK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı girişi olan kadınlar için 43 yaş ve 6250 prim günü, erkekler için ise 45 yaş ve 6250 prim günü şartı aranacak. (Haber Merkezi)

Editör: Murat Barutçu