Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Türkiye genelindeki okullarda bazı yerlerde "sınıf annesi" adı altında görevlendirilen velilere yönelik bir uyarı yayınladı. Bakanlık, bu kişilerin sınıflarda çeşitli faaliyetlerde bulunarak velilerden aidat toplaması, ders araç-gereci temini için para talep etmesi ve zaman zaman derslere müdahil olması yönündeki şikâyetlere dikkat çekti.

MEB Temel Eğitim Genel Müdürü Zarife Seçer tarafından valiliklere gönderilen "Mevzuatta yer olmayan uygulamalar hakkında (Sınıf annesi)" konulu yazıda, bu kişilerin sınıflarda çeşitli faaliyetlerde bulunarak velilerden aidat topladıklarına, ders araç-gereci temini yönünde faaliyette bulunduklarına, zaman zaman derslere müdahil olduklarına ve öğrencilerin görüntülerini kaydettiklerine dikkat çekildi.

Yazıda, öğretmen dışındaki kişilerin eğitim ortamlarına müdahalesinin eğitimin niteliğini bozduğu ve pedagojik ilkelere aykırı durumlar oluşturduğu kaydedildi. Valiliklere, okullarda sınıf annesi ve benzeri adlar altında mevzuatta yer almayan uygulamalara izin verilmemesi, bu konuda okulların uyarılması ve gerekli tedbirlerin alınması gerektiği bildirildi.

Sınıf anneliği uygulaması, son yıllarda Türkiye'de bazı okullarda tartışmalara neden olmuştu. Bazı veliler, sınıf annelerinin öğretmenin önüne geçtiğini ve okuldaki işleri zorlaştırdığını savunuyordu. Diğer veliler ise sınıf annelerinin okuldaki işleyişi kolaylaştırdığı ve öğretmenlere destek olduğu görüşündeydi.

Uygulamayla ilgili eleştiriler arasında, sınıf annelerinin Öğretmenler Günü'nde pahalı hediyeler almak için yüksek miktarlarda para toplaması, öğretmenlerden kendi çocuklarına özel ilgi beklemesi, veliler arasında gruplaşma yaratması gibi konular da yer alıyordu.

ZBEÜ’den İlk Marka Tescili ZBEÜ’den İlk Marka Tescili

NTV'de yer alan habere göre; sınıf annelerinin "öğretmenin önüne geçtiği" eleştirilerine karşı bazı veliler ve öğretmenler okuldaki işleri kolaylaştırdığı için sınıf anneliği uygulamasını destekliyordu. Ayrıca bazı sınıf annelerinin, Öğretmenler Günü'nde pahalı hediyeler almak için yüksek miktarlarda para toplaması, öğretmenlerden kendi çocuklarına özel ilgi beklemesi, veliler arasında gruplaşma yaratmaları da eleştiriler arasındaydı. Son olarak bir öğrencinin sınıf annesiyle tartışması gündem olmuştu. "Ben bu sınıfın sınıf annesiysem her şeyi bilmek zorundayım" diyen veliye, öğrencinin "Sınıf annesi sanki dünyanın ağası" diye cevap verdiği videoya tepki yağmıştı. (Haber Merkezi)

Sosyal medya bu video ile yıkıldı… Sizce kim haklı? Sosyal medya bu video ile yıkıldı… Sizce kim haklı?

Editör: Murat Barutçu