Zonguldak Haber – Zonguldak'ta eğitim sendikaları Haydar Erduranlı'ya yapılan saldırıyı kınadı.

Zonguldak Eğitim Birsen, Türk Eğitim-sen, Eğitim İş ve Eğitim Sen ortak basın açıklaması yaparak Haydar Erduranlı'ya yapılan saldırıyı kınadı. Fen Lisesi önünde basın açıklaması yaparak yapılan saldırıyı kınadı.

Sendikalar adına ortak basın açıklaması yapan Eğitim İş Zonguldak Şube Başkanı Kamuran Çataklı,"Arkadaşımız, öğretmenimiz Haydar Erduranlı 29 Mayıs 2023 tarihinde nöbet tuttuğu Fen Lisesi Pansiyonunda gece saat 01:30 sularında pansiyonun bahçesinde zararlı madde kullanan kişilere gürültü yaptıklarını ve öğrencileri rahatsız ettiklerini belirterek bahçeyi terk etmelerini söylemiştir. Bu uyarıdan sonra yine bu kişilerce darp edilerek yaralanmıştır. Arkadaşımız Atatürk Devlet Hastanesinde ameliyata alınmıştır. Bu darptan dolayı omuz ve kol bölgesinde parçalı kırıklar oluşmuştur.  Hastanede tedavi altına alınan eğitim emekçisi arkadaşımızın yaşadığı bu vahim olay, okul pansiyonlarının ne kadar kendi haline bırakıldığını da bir kez daha gözler önüne sermiştir.

Eğitim-İş olarak soruyoruz:

Okul pansiyonlarının akşam saatlerinde tüm güvenliğinin, görevi ve yetkinliği sadece eğitim vermek olan eğitim emekçisine yüklenmesinin akıl ve vicdanla bağdaşır yanı var mıdır?

 Sendika üyemizin yaşadığı saldırı üzerinden örnek verecek olursak, saldırganlar öğretmeni darp etmekle kalmayıp pansiyonu basmaya çalışsaydı, yaşanabilecek trajedilerin hesabı nasıl verilecekti? 50 kişiden fazla insanın çalıştığı ticari işletmelerde bile sağlık odası bulunması ve bir sağlık personeli istihdam edilmesi şartı varken, bizzat devlet, binlerce öğrencinin barınma sağladığı bu pansiyonlarda günün her saati nasıl bir tane dahi sağlık emekçisi ve güvenlik görevlisi bulunduramaz?

Okul ve pansiyonların güvenlik ve sağlık alanlarındaki açıkları derhal kapatılmalı, yeni olaylara meydan verilmemelidir.

Eğitim-İş olarak altını çiziyoruz: Bu saldırı Haydar Erduranlı’ya değil Zonguldak Valiliğine Milli Eğitim Müdürlüğüne ve tüm eğitim camiasına yapılmıştır. Görevi başındaki memurları koruyacak caydırıcı yaptırımların derhal uygulanması şarttır. Son yıllarda özellikle eğitimcilerin sosyo-ekonomik yönden yaşadıkları itibar suikastı bu tür olayların oluşmasına zemin hazırlamaktadır. Eğitim camiası olarak kenetlenerek hep birlikte bu saldırıları bertaraf edeceğimize inancımız tamdır.

Ünlü yönetmen baba ocağında Ünlü yönetmen baba ocağında

Saldırıya uğrayan meslektaşımız Haydar Erduranlı’ya geçmiş olsun diyor, konunun ve sorduğumuz soruların cevaplarının takipçisi olacağımızın altını çiziyoruz. Haber: Sertaç Özdemir

WhatsApp-Image-2023-05-31-at-12.55.20

WhatsApp-Image-2023-05-31-at-12.55.19-(2)

WhatsApp-Image-2023-05-31-at-12.55.19-(1)

Zonguldak'ta öğretmen darp edildi; 2 kişi tutuklandı Zonguldak'ta öğretmen darp edildi; 2 kişi tutuklandı

Eğitimde şiddete hayır! Eğitimde şiddete hayır!

Dış transferde ilk bomba patladı... 24 yaşındaki golcü imzayı attı Dış transferde ilk bomba patladı... 24 yaşındaki golcü imzayı attı

Kalp damar cerrahisi baştan sona yenilendi Kalp damar cerrahisi baştan sona yenilendi

 

Editör: Virda Şahin