"Sorunlar eğitim çalışanlarının moral ve motivasyonunu bozmakta"

Eğitim-Bir-Sen Zonguldak Şube Başkanı Kamuran Aşkar ülkemizdeki ekonomik gelişmeler, kamu görevlilerinin alım gücünün düşmesi ve eğitim sorunları ile ilgili bir açıklama yaptı.

"Sorunlar eğitim çalışanlarının moral ve motivasyonunu bozmakta"
04 Nisan 2022 Pazartesi 12:14

Eğitim-Bir-Sen Zonguldak Şube Başkanı Kamuran Aşkar ülkemizdeki ekonomik gelişmeler, kamu görevlilerinin alım gücünün düşmesi ve eğitim sorunları ile ilgili bir açıklama yaptı.

Aşkar açıklamasında elektrik, doğal gaz ve gıda fiyatlarındaki artışın kamu görevlilerinin alım gücünü iyice düşürdüğünü belirterek, “Hükûmet bu konuda gerekeni yapmalı, kamu görevlilerinin kayıplarını telafi etmek için Temmuz ayını beklememelidir” dedi.

Ülkemizde zamlar hemen yapılıyor, iyileştirme içinse tarih veriliyor, bu hiç adil bir uygulama değildir diyen Eğitim-Bir-Sen Zonguldak Şube Başkanı Kamuran Aşkar, açıklamasına şöyle devam etti:

TEMMUZU BEKLEMEK ADİL DEĞİL

“Alım gücü düşen memurların kayıplarının telafisi için Temmuzu beklemek adil değildir. Eğitimin, deneme tahtası yapılacak, yapboz olarak kullanılacak bir şey olmadığının anlaşılması gerekmektedir. Eğitim, bugünümüzü ve geleceğimizi yakından ilgilendiren bir alandır. Ülkemizin düze çıkmasının, sorunlarına çözüm bulunmasının çaresi nitelikli bir eğitim ve kalıcı bir eğitim sistemidir. Hem genel hem yerel eğitim uygulamalarında eğitimin paydaşlarının görüş, eleştiri ve önerileriyle şekillenmeyen politikaların, kararların ve çalışmaların başarıya ulaşması mümkün değildir. Geçmişten bugüne kadar yapılanlar bu anlamda fazla söze gerek bırakmayacak kadar açık ve nettir.

SÖZLEŞMELİ VE ÜCRETLİ ÖĞRETMENLİK SÖMÜRÜSÜNE SON VERİLMELİDİR

Günü kurtarmaya yönelik adımların, ‘ben yaptım oldu’ anlayışının, paydaşların önerilerinin kulak ardı edilmesinin, çözümü basit sorunları kronik hâle getirmektedir. Sözleşmeli ve ücretli öğretmenlik sömürüsüne son verilmemesi, öğretmen atamalarında mülakatın kaldırılmaması, istihdamda güçlük çekilen bölgelerde görev yapan eğitim çalışanlarına ilave teşviklerin verilmemesi, düşük olan birim ek ders ücret miktarının artırılmaması, eğitim kurumu yöneticiliğinde özlük haklarını ve yetkileri geliştiren kariyer odaklı sürdürebilir bir sistemin hayata geçirilmemesi, eğitim çalışanlarını şiddete karşı koruyacak bir yasal düzenlemenin çıkarılamaması, öğretmenlerin yer değişikliği taleplerinin karşılanmamasından kaynaklanan mağduriyetler, okullara ödenek verilmemesi, yardımcı personel açığının giderilmemesi gibi sorunlar eğitim çalışanlarının moral ve motivasyonunu bozmaktadır. Çözüm üretmek yerine sorunları sürekli ertelemek, bugünün işini yarına bırakmak adeta âdet hâline gelmiştir. Hâl böyle olunca da sorunlar yumak olmakta, bazıları kangrene dönüşmekte, sosyal bir yara hâline gelmektedir. Daha iyi bir eğitim için nitelikli çalışmalar yapan, doğruya doğru, yanlışa yanlış demekten geri durmayan, sorunları dile getirirken çözüm önerileri de sunan, işi de gücü de eğitim olan, eğitim çalışanlarının derdiyle dertlenen, ülkesi ve milleti için ter akıtan bir sendika olarak biz üzerimize düşeni her zaman yaptık, yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz.

MESLEK KANUNUNDAKİ EKSİKLİKLER BİRAN ÖNCE GİDERİLMELİDİR

Öğretmenlik Meslek Kanunu ile çok iyi bir fırsat yakalandı ancak bu iyi değerlendirilemedi. Meslek Kanunu’nun önemli bir adım olmakla birlikte beklentilerin tamamını karşılamadı. Kariyer basamaklarının yeniden hayata geçirilmesi, uzman ve başöğretmenlere ücret ve ilave derece artışı getirilmesi, adaylık sürecindeki yazılı sınavın kaldırılması, öğretmenlere 3600 ek gösterge verilmesi gibi önemli özlük hakları ihtiva eden kanunun bu yönüyle öğretmenlerin beklentilerini ve Eğitim-Bir-Sen’in toplu sözleşme masasına taşıdığı talepleri karşıladığını, ancak, ne yazık ki, ‘meslek kanunu’ olarak nitelendirilmeyi hak edecek içerikten yoksun olduğunu dile getiren Aşkar, “İnşallah önümüzdeki dönemde eksikliklerin giderilmesi, eğitim çalışanlarının beklentilerini karşılayacak düzenlemelerin yapılması yönünde adım atılacaktır. Sendika olarak, bunun takipçisi olacağız.”

Kamuran Aşkar, Ramazan ayının başta kamu görevlilerimiz olmak üzere bütün ülkemiz için fırsat ayı olmasını dilediğini belirterek memurlarımızın ve halkımızın ramazanını da tebrik etti. Haber: Seçkin KIRARSLAN

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.