Çocukları nasıl koruyacağız?


Şaban YILMAZ

Şaban YILMAZ

Okunma 11 Kasım 2020, 10:45

Korona ile yoğun uğraşıyoruz.

Gerçi yüz yüze eğitimde korona vakası Zonguldak’ta neredeyse sıfır çekiyor.

Yani başarılıyız.

Öğretmenler hassas.

Öğrenciler dikkatli.

Okul müdürleri devamlı uyarıyor.

Okul taşıma servisleri  titiz.

 Öğrencilerimiz bugün adına  olumlu yol alıyor.

Büyüklerinden daha iyi durumdalar.

Devam edersek.

Corona başımıza bela olmaya devam ediyor.

Son dönemde hem Türkiye'de hem de dünya genelinde corona virüs vaka sayısında ciddi bir artış söz konusu.

Okulların da açılmasıyla birlikte yüz yüze eğitime geçildi.

Bilindiği gibi çocuklarımız her şeyimiz...

Onlar için varız, var olmaya da devam edeceğiz.

Peki çocuklarımızı Corona  virüsten nasıl koruyacağız?

Bu konuyu araştırdık ve en yetkili ağızdan bu konuda ulusal basına yansıyan görüşleri aldık.

Görüş sahiplerinden biri de Prof. Dr. Hasan Tezer...

Okullarda corona virüs vaka sayısı hakkında son durum merak edilirken Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Hasan Tezer, dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Çocukların virüsü çok az bulaştırdığını ifade eden Tezer, okullardaki öğrencilerin maske takma kuralına uyduklarını da ifade etti.

Son dakika bilgisine göre deneyimli bilim insanı, corona virüsün sürekli mutasyona uğradığını da açıkladı.

OKULLARDA SON DURUM NE?

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Hasan Tezer, Avrupa'da ekim sonuna doğru kısıtlamaların geldiğini; ancak okullarla ilgili kapanmanın hiçbir ülkede bildirilmediğini söyledi. Tezer, "Ailelere büyük işler düşüyor. Aile pozitif çıkıp bazen çocuklarını okula gönderebiliyor. Pozitif çıkan aileler ya da yakın çevresinde çocuğun temas ettiği çevrede pozitiflik varsa lütfen çocuklarını okullara göndermesinler, karantina altında kalsınlar. Biz bunları sağladığımız sürece Türkiye'de de tüm Avrupa'da olduğu gibi okullar en son kapatılacak kurumlar olacaktır" dedi.

'ÇOCUKLAR ÇOK AZ BULAŞTIRIYOR'

Prof. Dr. Tezer, Avrupa'da ekim ayının sonuna doğru kısıtlamaların geldiğine; ancak okullarla ilgili bir kapanmanın hiçbir ülkede bildirilmediğine dikkat çekti. Türkiye'de de okulların kademeli olarak açıldığını belirten Prof. Dr. Tezer, "Çocukların okullarda maske takma kurallarına uyduklarını, öğretmenlerin de dikkatli olduğunu biliyoruz. Küçük çocuklar hiç şikayetleri olmazsa etraflarına çok az bulaştırıyorlar. Ama eğer kurallara uyulmazsa bunlar da bulaşıcı pozisyona geçebilirler. Bizim korktuğumuz hiç şikayeti olmayan çocuklar, okula gittikleri zaman bulaşıcılıkta ne kadar rol oynayabilirler? Şu ana kadar veriler çok etkili bir bulaş olmadığı yönünde; ama bu olmayacağı anlamına gelmiyor. Mutlaka kurallara uymamız gerekiyor. Tüm Avrupa'da okullar şu an kapatılmış durumda değil ve Dünya Sağlık Örgütü de en son okulların kapatılmasının gündeme alınmasını söylüyor" dedi.

'ÇOCUK DÜZELENE KADAR EVDE KALSIN'

Ailelere büyük iş düştüğünü kaydeden Prof. Dr. Tezer, "Aile pozitif çıkıp bazen çocuklarını okula gönderebiliyor. Burada pozitif çıkan aileler ya da yakın çevresinde çocuğun temas ettiği çevrede pozitiflik var ise lütfen çocuklarını okullara göndermesinler, karantina altında kalsınlar. Eğer çocuğun ateşi varsa burnu akıyorsa ishali varsa kas ağrıları varsa lütfen çocuklarını okullara göndermesinler. Yakın bir sağlık kuruluşuna götürüp muayene ettirsinler ya da evde izlesinler. Çocuk düzelene kadar evde kalsın. Biz bunları sağladığımız sürece Türkiye'de de tüm Avrupa'da olduğu gibi okullar en son kapatılacak kurumlar olacaktır; ama halk, aileler kurallara uymazsa elbette ki okullarda da vaka sayıları artarak devam ederse tekrar kapatılması gündeme gelecektir" diye konuştu.

kapsayacak şekilde bazı ülkelerde de lokal bölgeleri kapsayacak şekilde kısıtlamalar geldi" dedi.

Uzmanın dediği bunlar...

Dikkat etmekte de yarar var!

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.