"Kendini koruyan kent", "Osmanlı'nın parmak izi", "Korumanın başkenti" gibi unvanlarla anılan Safranbolu, hafta sonunda yerli ve yabancı turistleri ağırladı.

Hıdırlık Tepesi'nden şehir manzarasını seyreden turistler, rehberlerinden kent tarihi hakkında bilgi alarak bol bol fotoğraf çektirdiler.

Osmanlı döneminden kalma han, hamam, cami, çeşme, konak ve köprüleriyle açık hava müzesini andıran tarihi ilçeye gelen binlerce ziyaretçi Arnavut kaldırımlı sokakları dolaşarak, müze ve konakları gezmeyi de ihmal etmedi.

Denizli’den 40 kişilik bir ekiple Safranbolu’ya gelen Baro Başkanı Avukat Adnan Demirdöğer, İhlas Haber Ajansı (İHA) muhabirine yaptığı konuşmada her 19 Mayıs haftasında ülkenin güzel yerlerini görebilmek amacıyla meslektaşlarıyla gezi etkinliği düzenlediklerini belirtti.

Zonguldak ve Bartın gezilerinin ardından Safranbolu’nun üçüncü gezi duraklarının olduğunu ifade eden Demirdöğer, “Buraları hiç görmemiştik. Meslektaşlarımız çok mutlu oldular” dedi.

Demirdöğer, vatandaşların yurt dışı gezilerinden önce Türkiye’nin güzelliklerini görmeye yönelik etkinlikler düzenlemeleri gerektiğini söyledi.

Rehber eşliğinde Safranbolu tarihini öğrendiklerini aktaran Demirdöğer, "Gerçekten doğası itibariyle bizim Ege Bölgesi'ne, Denizli'ye benziyor. Buraya gelince memleketimize gelmiş kadar olduk" diye konuştu.

Depremde yıkılan kuruyemiş dükkanında ayçiçekleri boy verdi Depremde yıkılan kuruyemiş dükkanında ayçiçekleri boy verdi

Yabancı turistler hayran kaldı

Yabancı turistler de Safranbolu’nun UNESCO Dünya Miras Listesi'nde olmasından dolayı evlerde yapılabilecek en küçük değişikliklerin bile izin alınarak yapılmasından dolayı etkilendiklerini ve kültür şehirlerini korudukları için mutlu olduklarını kaydettiler. (İHA)

AW895511_02

AW895511_01

AW895511_09

AW895511_08

AW895511_06

AW895511_07

AW895511_05

AW895511_04

AW895511_03

Cinsel istismara uğrayan bebekten acı haber! Cinsel istismara uğrayan bebekten acı haber!

Sapık tutuklandı! 2 kişi gözaltında Sapık tutuklandı! 2 kişi gözaltında

Çaycuma'da iğrenç olay; Cinsel istismara uğrayan bebek yoğun bakımda Çaycuma'da iğrenç olay; Cinsel istismara uğrayan bebek yoğun bakımda

Cami cemaatinden şikayet var! Yatsı namazına kadar açık tutulsun! Cami cemaatinden şikayet var! Yatsı namazına kadar açık tutulsun!

Türkiye’ye Zonguldak’tan gidiyor! Türkiye’ye Zonguldak’tan gidiyor!