Türkiye’nin mega projelerinden olan Filyos Vadi Projesi’ne Zonguldak şehir merkezinden ulaşım mesafesini 16 dakikaya düşürecek olan çalışmaları inceleyen Ak Parti Zonguldak İl Başkanı Muammer Avcı; “Muslu - Filyos Tünellerinde 3500 metreyi geride bıraktık” dedi.

4 Milyar TL’lik yatırım bütçesi ile çalışmalara başlanılan projede, toplam imalat uzunluğu 5 bin 350 metre olmakla birlikte, içeriğinde gidiş ve geliş 14 tünel de bulunuyor.

Beraberinde Ak Parti İl Yönetim Kurulu üyeleri ile birlikte çalışmaları inceleyen İl Başkanı Muammer Avcı, sosyal medya hesabından şu paylaşımı yaptı:

“Bilindiği gibi Muslu-Filyos arasında yapılan tünel çalışmaları gece ve gündüz olmak kaydı İle vardiyalı şekilde devam etmektedir.

Bugün İl yönetim kurulu arkadaşlarımızla şantiye sahasını ziyaret ettik ve tünellerdeki çalışmaları yerinde inceledik.

Proje kapsamında 7 sıralı olmak kaydı İle gidiş geliş 14 tüp tünelin açılması söz konusu olacaktır. Şu anda çalışmalar, T-6, T-5, T-4 ve T-1 tünellerinde, 8 aynada devam etmektedir. Bugün itibari ile 3504 metre tünel açımı gerçekleşmiş durumdadır. Diğer yandan T-4 tünellerinde tünel içi yarım küre nihai beton kaplamalarının gerçekleşmesi için, şantiyeye çelik kalıplar ulaşmış olup, bir haftaya kadar nihai beton kaplama işlemine başlanacaktır.

Ayrıca Filyos-Muslu yönünde İlk tünel olan T-1 tünelinin sıyırma ve şev hazırlıkları tamamlanmış olup, tünele giriş için fore kazık işlemleri gerçekleştirilmektedir. 5-6 gün içerisinde tamamlanması beklenen fore kazık işlemlerinden sonra, o yönden de tünel açma işlemine başlanacaktır. Şantiye şefimiz Muhammed kardeşimizle yaptığımız görüşmede tünel içi zemin sertliği konusunda bir sıkıntımız yok, zaman zaman toplamda 26-27 metreleri bulan tünel açımı gerçekleştirdiklerini ifade ettiler. Tüm emeği geçen kardeşlerimize şahsım, teşkilatlarımız ve halkımız adına teşekkür ediyorum, kolaylıklar diliyorum.”

(Haber Merkezi)

Editör: Haber Merkezi