AK Parti Zonguldak Milletvekili Muammer Avcı, Zonguldak’ın önemli sorunlarından olan mülkiyet sorunun çözümü kapsamında; 3303 sayılı kanunun hak sahiplerine tanıdığı satın alma hakkı sayesinde 2018 yılından itibaren hak sahibi veya kullanıcısı belirlenen taşınmazların satış işlemlerinde 41 bin 137 kişinin tapularına kavuştuğunu, süreç tamamlandığında ise 60 bini aşkın kişinin tapulara kavuşacağını açıkladı.

Trafoya girdi, elektrik çarptı! 1 gün sonra acı haber geldi! Trafoya girdi, elektrik çarptı! 1 gün sonra acı haber geldi!

Avcı açıklamasında, “AK Parti iktidarı olarak Zonguldak’ımızda her sorunu çözmek için büyük gayretle çalışıyoruz” diyerek şunları söyledi:

“17 Ocak 1910 tarih ve 289 sayılı Tezkere-i Samiyye ile sınırları belirlenen ve 5/21958 tarih ve 4/9925 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile sınırları genişletilen taş kömürü havzası dahiline kalan çoğunluğu Zonguldak merkez olmak üzere Zonguldak ve ilçelerinde bulunan taşınmaz malların kullanıcıları, zilyetleri adına tescili veya mülk edinmeleri bir asrı aşkın süredir mümkün görülmüyordu.

Özellikle yapı stokunun yoğun olduğu merkez bölgelerde işgalci durumda bulunan ve uzun yıllardır kullanılagelen bu taşınmazların işgalcileri ya da kullanıcıları tarafından mülk edinilememesi sebebiyle alım satıma konu edinilememekte, miras yoluyla intikal etmemekte, eskiyen ve çarpık kentleşmeye sebep olan yapıların ruhsatlı ve imara uygun şekilde yenilenememesi gibi olumsuzluklara sebebiyet vermekte idi.

3303 sayılı kanunun hak sahiplerine tanıdığı satın alma hakkı sayesinde 2018 yılından itibaren hak sahibi veya kullanıcısı belirlenen taşınmazların satış işlemlerine başlandı.

Böylece ’AK Parti’mizin iktidarı döneminde, Zonguldak’ımız da 100 yılı aşkın süredir mülkiyet sorunu yaşayan 60 bin civarındaki hak sahibi vatandaşımızın mümkün olmadığı görülen problemlerinin çözümüne katkı sağlayarak 41 bin 137’si tapularına kavuşturuldu, diğerlerinin de tapu işlemleri devam etmektedir. Bu vesileyle Zonguldak Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Hasan Öztürk ve nezdindeki birbirinden kıymetli ekibini özverili çalışmalarından dolayı kutluyorum” (Haber Merkezi)

Editör: Murat Barutçu