Tüm Emekliler Derneği  (TÜM EMEK DER) Zonguldak Şube Sekreteri Adnan Küçükvar yaptığı açıklamada, “Bu hafta yine ilimiz, yöremiz ve ülkede emekliler ile ilgili üç konu, tartışma alanında gündem yarattı” dedi.

Küçükvar açıklamasında, “ Emekli maaşları, 65 yaş üstü emekli ve yaşlıların ücretsiz seyahat hakkına ilişkin ‘taşınmama’ eylemleri. Yasal Emekli Derneklerine karşı başlatılan yıpratma kampanyaları. Emekli maaşları konusunda hükümet verdiği sözleri tutmadı” diyerek şunları söyledi:

Kamu Sen bayramlaştı Kamu Sen bayramlaştı

“Eylül ayı açlık ve yoksulluk sınırları açıklandı. Açlık sınırı 14 bin 542 TL. Yoksulluk sınırı: 41 bin 605 TL.

En düşük emekli aylığı, 11 bin 759 lira olan asgari ücretin  yarı civarında. Zam sağanağı ile hayat pahalılığı sürerken, emeklinin yaşam kalitesi her geçen gün düşüyor. Emekliler, 2024 yerel seçimlerinin meze ve malzemesi yapılmaya çalışılıyor. Aldığı maaştan çok harcayıp borçlanan, kent yoksulu olup ya ikinci işte çalışan yada çalışmak için iş arayan emekli, hükümetin ‘ekim, kasım, aralık’ sallamalarına inanmıyor.

EKİM MİŞ, KASIM MIŞ, ARALIK MIŞ!..

Cumhuriyetin 100. yılında, ‘Türkiye Yüzyılı’  sloganları altında, emekliye reva görülen, açlık sınırı altında yaşam. Yani, kötü politikaların bedeli yine alttakilere ödetiliyor. 65 yaş üstülerin ücretsiz seyahat hakkı ile ilgili bazı illerimizde ‘özel halk otobüsleri’nin başlattığı ‘taşınmama’ eylemleri var.

Bölgemizde,  Özel Halk Otobüslerinde şu an için bir olumsuzluk yok. Zonguldak’ta 170 bin emekli var. Bunların 85 bini, 65 yaş üstü yaşlılar. Bu yaşlıların 15 bin tanesi evlerinde yalnız yaşıyor. Devlet, 65 yaş üstü yaşlılarımızın eve bağımlılığını önlemek için, halk otobüslerinden ücretsiz yararlanmalarına yönelik yasa  çıkartmış. Özel Halk Otobüslerine destek içinde Büyük Şehirlerde 4.500 TL, küçük şehirler için 2.700 TL, ilçe belediye sınırları içindeki otobüsler içinde  800 TL maddi destek sağlamış.

Ayrıca, Belediyelerde, taşıdıkları ücretsiz yolculara karşı Özel Halk Otobüslerine mazot desteği sağlamaktadır. Yani, Özel Halk Otobüsleri, taşıdıkları 65 yaş üstü yaşlı ve emekliler  babalarının hayrına taşımıyorlar. Bölgemizde, Merkez İlçe, Kozlu, Kilimli, Ereğli, Alaplı Belediye sınırları içinde  223 Özel Halk Otobüsü, 65 yaş üstü yaşlı ve emeklileri taşıyor. Bu vesile, Merkez ilçe, Kozlu, Kilimli, Ereğli, Alaplı Belediyeleri ve Özel Halk Otobüs Şirketlerine teşekkür ediyoruz.

3Son günlerde, ülke genelinde siyasi ekonomik gelişmeler sonrası bazı mihraklar ve siyaset cambazları, emekli derneklerini hedef alıp, ‘ne yapıyorlar?’ şeklinde kışkırtmalar yapıyorlar.

Bu kışkırtıcılar, dışarıdan gazel okuyacaklarına, mevcut yasal emekli derneklerine üye olmalı, ne yaptıklarımızı da görmeliler. Üye sayımız ne kadar artarsa, yaptırım, hak alma gücümüz o kadar artacaktır. ‘Ne yaptınız, ne yapıyorsunuz?’ şeklinde  haksız sataşmalarını sürdürenlere hatırlatırız.

Derneğimizin geçmiş dönem başkan ve yöneticilerinden Ali Kahveci, Sadullah Emre, ve Satılmış Cambaz, Emeklilerin sorunlarını tartışmak üzere Ankara’da Tüm Emekliler Derneği Genel Kuruluna giderken, trafik kazası geçirip hayatlarını kaybetmiştir.  Huzurlarınızda, onları saygıyla anıyorum.

Zonguldak ve Zonguldaklılara selam ve saygılarımı sunuyorum” (Haber Merkezi)

Zonguldak’ta ‘Cin’ hikayesi… Kayıp altın nasıl bulundu? Zonguldak’ta ‘Cin’ hikayesi… Kayıp altın nasıl bulundu?

Takla atan araçtan yaralı kurtuldu! Takla atan araçtan yaralı kurtuldu!

Zonguldak'ta iki trafik kazası birden! Zonguldak'ta iki trafik kazası birden!

İnşaat çalışmasında hazine bulundu! İnşaat çalışmasında hazine bulundu!

Editör: Murat Barutçu