CHP'de bayramlaşma coşkulu geçti CHP'de bayramlaşma coşkulu geçti

Saadet Partisi Zonguldak Merkez İlçe Başkanı İsmail Üstünyer açıklama yaparak, 2024 Mahalli idareler genel seçimlerini değerlendirdi.

Üstünyer açıklamasında, “Malumunuzdur ki mahalli idareler seçimleri büyük bir adaletsizlik, hukuksuzluk ve eşitsizlik ortamında yapılmıştır. Devletin birçok resmi kurumlarının, bürokratların adeta Ak Parti seçim bürosu gibi çalıştığı, milletin vergileriyle yayın yapan TRT kurumunun adeta Ak Parti yayın organı gibi çalıştığı, birçok partinin milyarlarca lira hazine ve seçim yardımı aldığı buna karşın birçok partinin kıt-kanaat imkanlarla seçim çalışması yaptığı, yüksek seçim kurulu ve ilçe seçim kurulu kararlarının uygulanmadığı / uygulanamadığı, mülki idarenin tarafsız ve hakkaniyetli birşekilde görev yapmadığı(lavuar alanı ile ilgili pankartların kaldırılması ile ilgili ilçe seçim kurulu kararının ve diğer bazı başvurularımızın uygulanamaması.) bir ortamda seçimler yapıldı” diyerek şunları söyledi:

“Karaman ve Elvanpazarcık belediyelerinden beklentimiz odur ki: Zonguldak merkezde yaşayan yaklaşık yüzbin kişi için daha güzel yaşam ve etkinlik alanları oluşturarak Merkez İlçe’nin sayfiye alanları olmaları, Beycumabeldemizinde Merkez ilçenin  tarım ve hayvancılık ihtiyacını daha çok karşılayabilecek üretimler yapmasını temenni ederiz.

Zonguldak Belediyesi’nden beklentilerimiz, Zonguldak Belediyesi özellikle Fevkani Köprüsü’nün yıkımı ile ilgili olarak seçim öncesi kamuoyunda tartışılan tüm şaibeleri aydınlatmalı, kamuoyunu bilgilendirmeli, eğer gerekiyorsa Cumhuriyet Savcılığı’na da gerekli başvuruları yapmalıdır.

Özellikle Zonguldak Belediyesi ile ilgili adaylar ve partiler birçok güzel, gerçekçi ve uygulanabilir önerilerde bulunmuşlardır. Özellikle Cem Dereli ve Turgut Aydın’ın projeleri kayda değerdir. Yeni yönetimin bu projelerden faydalanmasını temenni öderiz.Özellikle Ulutan Barajı ve atık su tesislerinin enerji giderlerinin azaltılması için güneş enerjisi, rüzgar enerjisi ve hidro enerji konularında alternatifler üretilmelidir.

Bilindiği gibi Zonguldak Belediyesi’nin 2019 yılında bıraktığı borç miktarı 450 milyon TL  bugünkü döviz kurları ile 71 milyon Euro’ya tekabül etmekle birlikte, 2024 yılında ortaya çıkan borç 1.153.308.077 TL olarak açıklanmış, buda bugünkü döviz kurları ile 30 milyon euroya  tekabül etmektedir.Yani bir anlamda Zonguldak Belediyesi döviz kurunun (TL’nin değer kaybetmesinin kurbanı olmuştur).Bu borcun yaklaşık 1/3’nün kanalizasyon ve pis su arıtma tesisinin döviz kuruna bağlı kredi borcundan kaynaklandığı düşünüldüğünde; iktidara yakın belediye başkanının bu borcu hazineye defaten ödettirip Zonguldak Belediyesi’ni de hazineye TL  ile borçlandırması gerekirdi. Ancak Cumhurbaşkanı ile defalarca görüşen başkanının bu konu herhalde aklına gelmemiştir.

Yeni seçilen başkanının kent lokantası ve halk ekmek projelerinin ivedilikle gerçekleştirilmesini temenni ederiz. Ancak şu hatırlatmaları da yapmadan geçemiyorum. Geçtiğimiz günlerde kent lokantasının şu andaki Kapuz/İnağzı dolmuş duraklarının olduğu yere yapılacağı, duraklarında Site dolmuş duraklarının oraya taşınacağı açıklandı. Şimdi burada düzen olarak oturmuş biryeri yıkıp bir ileriye taşımak israf değilmidir? Kaldı ki Kapuz duraklarının taşınacağı yere kent lokantası yapılamazmı. Malum belediyenin her kuruşunun dikkatli harcanması gereken bir ortamdan bahsediyoruz.

Ayrıca belirtmek isterimki Tahsin Bey kent lokantası vaadinde İBB’nin dört çeşit olan yemeğini üçe düşürerek yüzde 25 zam yapmış, 40 TL olan fiyatını da 50 TL olarak açıklayarak yine bir yüzde 25 daha zam yapmış, yani daha işe başlamadan yüzde 50 zam yapmıştır. Maliyetlerin daha da artması beklendiğine ve İBB’nin mali imkanlarının çokta gerisinde bulunulduğuna göre bakalım ne olacak. Bekleyip göreceğiz.

Yaya geçitlerinde trafik ışıklarının olmadığı yerlerde yayaların geçiş üstünlüğü iyi niyetli bir uygulama olarak görülebilir. Ancak örneğin Kapuz/İnağzı dolmuş duraklarının olduğu yerdeki yaya geçidini göz önüne alalım. Burada öyle zaman oluyor ki bir tane yaya 20 tane aracı bekletmektedir. Buda yayalara tanınan geçiş üstünlüğü hakkının suistimal edilmesine neden olmaktadır. Burada ve diğer kavşaklarda yapılması gereken akıllı, bilgisayar kontrollü trafik ışıklandırma sistemlerinin devreye alınmasıdır. Velhasıl-ı kelam yeni seçilen Tahsin Erdem Bey’e başarılar diler Zonguldak’lıhemşehrilerimizin layık olduğu hizmetlere kavuşmasını temenni ederim”

Kaynak: Haber Merkezi