Düzce Belediyesi 2024 bütçesinde su fiyatlarına yüzde 20 zam kararı! Düzce Belediyesi 2024 bütçesinde su fiyatlarına yüzde 20 zam kararı!

Bin 890 araç sürücüsüne cezai işlem uygulandı Bin 890 araç sürücüsüne cezai işlem uygulandı

Düzce Haber – Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından düzenlenen “Dünya KOAH Günü” adlı seminer gerçekleştirildi.

Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi amfisinde ki programda; Dr. Esra Oğuz “KOAH Hastaları ve Aile Hekimleri İçin KOAH Hastalığı Nedir?” başlıklı sunumunu yaparken, Dr. Şeyma Tunç ise “KOAH Hastalığında Hava Kirliliğinin Etkileri Nelerdir?” adlı sunumunu katılımcılarla paylaştı.

Programda Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığının kısaltması olan KOAH hastalığı; nefes alıp vermede zorluk ile karakterize, kalıcı solunumsal yakınmalarla seyreden, yaygın, önlenebilir ve şikayetlerin azaltılması ile tedavi edilebilir bir akciğer hastalığı şeklinde tanımlandı. Hastalığın dünyada yetişkin nüfusun onda birini etkilediği ve dünya çapında en yaygın üç ölüm nedeninden biri olduğu ifade edildi.

Dünyada ve Türkiye’de KOAH nedenli ölüm verilerinin paylaşıldığı etkinlikte, tütün dumanının KOAH’ın en yaygın nedeni olduğu, günümüzde tütün kullanımının yanı sıra iç ve dış ortamda fosil yakıtları, biyokütle ve orman yangınlarının dumanına maruz kalma ve hava kirliliğinin de önemli risk faktörleri arasında olduğu belirtildi.

KOAH hastalığında en sık görülen bulgularının; öksürük, balgam, nefes darlığı ve bazı olgularda yorgunluk hissi şeklinde tanımlandığı programda, KOAH tanısı konulan kişilere; tütün ve tütün ürünlerinin kullanımını bırakmaları, zararlı toz ve gaz içeren ortamlardan, hava kirliliğinden uzak durmaları, sağlıklı beslenmeleri ve günlük egzersiz yapmaları tavsiye edildi.

AW078353_03

DÜZCE’DE YÜKSEK ORANDA HİSSEDİLİYOR

Düzce’nin hava kirliğinin yüksek oranda hissedildiği iller arasında olduğunun dile getirildiği seminerde, Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı olarak 15 Kasım Dünya KOAH Günü’nde hem KOAH hastalığını anlatmak, hem de hava kirliliğine vurgu yapmak amacıyla Aile Hakimliği Anabilim Dalı’nı da davet ederek hastalara ve doktorlara yönelik bir seminer gerçekleştirildiği de ifade edildi. Toplantıda koruyucu önlemlerin anlatılması, Düzce ili yöneticileri ile iletişim içerisinde olarak taleplerin iletmesinin önemli olacağı söylendi.

KOAH’ın bireysel tedavisinde nefes açıcı özellikte inhaler olarak adlandırılan solunum yolu ile uygulanan ilaçlar ile hava yollarındaki daralmanın azaltılıp hastanın olabildiğince rahatlatılmasının amaçlandığı belirtildi.

Bu yıl Dünya KOAH Günü temasının Türk Toraks Derneği olarak iklim değişimi ve etkilerini de kapsayacak şekilde “Havamızı Koruyalım, KOAH’sız Yaşayalım” olarak belirlendiği, temiz hava ve akciğer sağlığının öneminin vurgulanmasının amaçlandığı ifade edildi.

Akciğerleri sağlıklı tutmak ve sağlıklı nefes alabilmek için; tütün ve tütün ürünlerinin kullanılmaması, solunan ortam havasının temiz tutulması, düzenli ve dengeli beslenilmesi, düzenli egzersiz yapılması, yaş grubuna uygun aşı olunması ve iklim değişimine duyarsız kalınmamasının önemi üzerinde duruldu. İHA

AW078353_02

Çevre yolunda facia! 1 ölü, 6 yaralı! Çevre yolunda facia! 1 ölü, 6 yaralı!

Adalet yolunda kalbine yenik düştü! Adalet yolunda kalbine yenik düştü!

Metin Uca, yaşam savaşını kaybetti! Metin Uca, yaşam savaşını kaybetti!

Boşanmalarına üç gün kala, yatak odasında kan aktı! Boşanmalarına üç gün kala, yatak odasında kan aktı!

İstek şarkısı çalmayınca, düğünü kana buladı! İstek şarkısı çalmayınca, düğünü kana buladı!

Karabük yükseklerinde beyaz sevince hazır: Kar kalınlığı 10 santimetreyi aştı! Karabük yükseklerinde beyaz sevince hazır: Kar kalınlığı 10 santimetreyi aştı!

Bolu'da sanat rüzgarı esti: Abant Tiyatro Günleri'nde büyük coşku! Bolu'da sanat rüzgarı esti: Abant Tiyatro Günleri'nde büyük coşku!

Heyelan trafiği kilitledi, karayolları kahramanlıkla açtı! Heyelan trafiği kilitledi, karayolları kahramanlıkla açtı!

Ahşap evde çıkan yangın, can aldı! Ahşap evde çıkan yangın, can aldı!

Ahşabın geleceği: Düzce Üniversitesi'nde yenilikçi teknolojiler konuşuldu Ahşabın geleceği: Düzce Üniversitesi'nde yenilikçi teknolojiler konuşuldu