El Sanatları sergisi açıldı

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne bağlı Devlet Güzel Sanatlar Galerisinde el sanatları sergisi açıldı.

El Sanatları sergisi açıldı
22 Aralık 2021 Çarşamba 16:45

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne bağlı Devlet Güzel Sanatlar Galerisinde el sanatları sergisi açıldı.

Alınan bilgiye göre, Gülçin Kavraz ve arkadaşlarının hazırladığı el sanatları sergisinin açılışına Zonguldak Belediye Başkan yardımcısı Erol Yılmaz, Kültür Müdürü Armağan Gürgenç ve misafirler katıldı.

Belediye başkan yardımcısı ve Kültür müdürü sergiyi çok beğendiklerini ve el sanatları çalışmalarında emeği geçen kadınlara teşekkür ederek,tüm Zonguldak’ın bu sergiyi görmesini tavsiye ettiler.

Sergi açılmasında büyük payı olan Gülçin Kavraz şöyle dedi;

“Yaşanılan coğrafyaya, o coğrafyada bulunan hammaddeye, içinde geliştiği toplumun yaşam biçimine ve hepsinden önemlisi de üreten insanın zevki ve becerisine göre şekillenen el sanatları bir toplumun kültürünü oluşturan yapı taşlarının başında gelmektedir. Önceleri aile içerisinde sadece ihtiyaçları karşılamak amacıyla üretilen bu ürünler zaman içerisinde ticari bir ürün haline gelmiştir. Böylelikle ekonomik bir değere de sahip olmuştur. Ancak bilim ve teknolojide yaşanan ilerleme ve sonucunda gelişen yaşam koşulları el sanatlarında bir gerilemeye yol açmış hatta bazı el sanatları da bu süreçte yok olmuştur. Zaman geçtikçe, hayat devam ettikçe değişim kaçınılmazdır. El sanatları da bu değişimden payını almış ve gelişen koşullara ayak uydurma sürecine girmiştir. Bu süreçte en büyük etkenlerden biri de ekonomik kaygıdır. Günümüzde ürünün üretilmesi kadar pazarlanması da önemlidir. Pazarlama unsuru el sanatlarının varlığını nasıl devam ettireceği konusunda kaçınılmaz bir şekilde belirleyicidir. Bu nedenle de birçok el sanatı kendini bu yönde yenilemiştir. Daha fazla gelir getirmesi için el sanatları geleneksel üretiminden ve kullanımından uzaklaşmış, dekoratif eşya ve aksesuar olarak üretilmeye başlanmıştır.

İlimizde de ev kadınları olarak bizler emek yoğun ürünlerimizin hem ailemize hemde kentimiz sosyo ekonomik yapısına birer kültür değeri olması açısından beğeninize sunuyoruz” (Meryem DEMİR)

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Fatal error: Call to a member function set() on null in /home/safakgazete/public_html/index.php on line 344