Acılık otoparkına 'İş Merkezi' yapılacak

Zonguldak Belediye Meclisi Ekim ayı toplantısının ikinci birleşimi Belediye Başkanı Ömer Selim Alan başkanlığında gerçekleştirildi.

Acılık otoparkına 'İş Merkezi' yapılacak
07 Ekim 2020 Çarşamba 16:25

Zonguldak Belediye Meclisi Ekim ayı toplantısının ikinci birleşimi Belediye Başkanı Ömer Selim Alan başkanlığında gerçekleştirildi.

Zonguldak Belediye Meclisi Ekim ayı toplantısının ikinci birleşimi meclis salonunda Belediye Başkanı Ömer Selim Alan başkanlığında meclis üyelerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Zonguldak Belediye Meclisi Ekim ayı toplantısının ikinci birleşiminde 6 madde görüşüldü. 2-3-4-5 ve 7’nci madde oybirliği ile kabul edilirken Emlak İskan Müdürlüğünün 25 Eylül 2020 tarihli mülkiyeti belediyeye ait Ontemmuz Mahallesi Acılık mevkii 169 ada, 10 parselde kayıtlı 2.266,39 metrekare taşınmaz üzerinde 1 yıl süreli haftada 1 gün giysi pazarı kurulması ile ilgili olarak yapılan tahsis süresinin uzatılması talebi hakkında Plan Bütçe Komisyonu Raporu oy çokluğu ile kabul edildi.

KAYINOVA: USÜL EKSİKLİĞİ KAYGIMIZ VAR!

Konu hakkında söz alan CHP Belediye Meclisi Gurup Başkanvekili Atınç Kayınova, “Bu alan ile ilgili bizim kaygımız usül ile ilgili. Bundaki birinci kaygımız 2017’ye 1 sayılı Sayıştay Genel Kurulu içtihadı birleştirme kararları var. Bu kararın içinde 5392-2286 ve 5018 sayılı kanuna atıfla belediye meclisi tahsis yetkisinin sınırsız olmadığı yönünde ve kamu kurumlarına ya da kamu hizmeti olacak şekilde sağlaması yönünde bir vurgu var. Oranın pazaryeri olmasıyla ilgili mevzuat üzerinden de baktığımızda da uygunluğunun sağlanmasıyla ilgili ve meclisin bu yönde karar almasıyla ilgili usül eksiklikleri olduğunu düşünüyoruz. Bu yüzden karara halk oradan faydalanıyorsa da biz bunun usulüne uygun şekilde yapılmasıyla ilgili talebimiz var. Orada pazarcı esnafı deniyor ama istemi yapan bir kişi. Bu  nedenle ret oyu veriyoruz” dedi.

ALAN: SOSYETE PAZARI DİYE TABİR EDİLEN YER TARİHTE KALACAK!

Zonguldak Belediye Başkanı Ömer Selim Alan ise şunları söyledi: “Büyük ihtimalle yılbaşına kalmadan konuyu kökten düzelteceğiz. Orasıyla ilgili planlarımız var. Biz hiçbir hizmet aksadığı ya da geciktiğinde mazeret aramıyoruz. Biz o alanı 2020 yılı planımızda itfaiyeyi de oradan alarak biran evvel iş merkezi yapmak istiyoruz. 2-3 tane proje çizmiştik ancak en doğrusuna karar vermek için titiz davranıyoruz. 1-2 ay içerisinde orayla ilgili kararımızı vereceğiz. Bilindiği gibi şantiyelerimizi tek çatı altında toplama girişimimiz var. İtfaiyeyi de oradan aldıktan sonra kısa zamanda belki yılbaşına kalmadan orayla ilgili ilk kazmayı vuracağız ve orayı şantiyeye çevireceğiz. Bu nedenle 2012 yılında sosyete pazarı diye tabir edilen yer tarihte kalacak. Oraya inşallah vatandaşlarımızın çok rahat hizmet alabileceği, alışveriş yapabileceği, esnafımızın da rahat edebileceği mekan olacak. Özellikle köprü altı esnafımız işgalci konumunda. Bunlar kiracı dahi olmayan, tapusunu alma şansı olmayan esnafımıza da böyle bir imkan tanıyacağız. Hazırlıklarımızı yapıyoruz inşallah sorunu kökten çözmüş olacağız.”

Konuşmaların ardından gündemin 6. Maddesi yapılan oylamada AK Parti ve MHP’li meclis üyelerinin kabul, CHP grubunun çekimser kalmasıyla oy çokluğu ile geçti. Haber: Seçkin KIRARSLAN

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.