CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde görüşmeleri tamamlanan Spor Yasası üzerinde bir konuşma yaptı.

Parti’nin spor politikalarını eleştirdiği konuşmasında Ünal Demirtaş; “ben Fenerbahçeliyim, tabii, aynı zamanda da Zonguldak Spor'u da tutuyorum. Futbolcu oldukları dönemde Saffet'in de Alpay'ın da futbolculuğunu beğenirdim. Bana kızmayın ama ikinizin de siyasetçiliğini hiç beğenmiyorum. Alpay futbolculuğu sırasında iyi takımlarda oynadı ama bugün, Sayın Alpay Bey ülkemizi hem ekonomik olarak hem de sportif olarak küme düşüren siyasi takım olan Ak Parti’de oynuyor. Türkiye bu sene G20'de "İlk 10'a gireceğiz derken, 2000 yılında, 17'nci sıradayken 23'üncü sıraya düştü. Ak Parti ekonomide ülkemizi maalesef küme düşürdü; Alpay da maalesef ülkemizi küme düşüren bir takımın oyuncusu. Tabii ki ekonomide küme düştük ama peki sporda durum nasıl; futbolda nasıl? Bakın, yirmi yıldır siyasetin eli yani Parti'nin eli sporun içinde ve o siyasi el maalesef Türk sporunu başarısızlığa doğru itiyor. Sonuç, yine ekonomide olduğu gibi sporda da küme düştük. Bakın, iktidara geldiğinizden beri Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı 9 defa değişti. Sizin atadığınız güdümlü başkanlarla sonuç her zaman için fiyasko oldu çünkü Ak Parti olarak spora sürekli müdahale ettiniz; oysa spor siyaset dışıdır, öyle olmalıdır. Bakın 2002'de Dünya Kupası'na katılan Millî Takım'ımız varken, sizin döneminizde ise 5 dünya kupasını evinden televizyonda izleyen bir Millî Takım'ımız oldu. Bakın, maalesef yirmi yıldır dünya kupasına katılamadık, üzülüyoruz. Avrupa Şampiyonası'nda ne oldu? Bakın, 2004'te play-off baraj maçlarında, 2008'de yarı finalde, 2012'de play-off'ta, 2016'da grup maçlarında 3 puanla elendik. Son Avrupa Şampiyonası'ndaysa Millî Takım'ımız eleme grubunda puan alamadı ve turnuvaya veda etti. Bakın, bu sonuçla Türkiye maalesef 0 puan ve eksi 7 averajla EURO 2021'in en başarısız takımı oldu. Sonuç maalesef yine fiyasko. Bu fiyaskonun sorumlusu kim peki? Elbette ki Ak Parti. Zarar gören kim oldu? Türk sporu ve Türkiye zarar gördü değerli arkadaşlar. Maalesef bu teklifle de Türk sporu küme düşmeye devam edecektir. Siyaset elini spordan çekmeli. Kulüplerin görüşü teklife yansıtılmadı”

TEKLİFİN “ANTREMAN KISMI” ZAYIF KALMIŞ

Ayşegül Kalender Milletvekili aday adayı olduğunu açıkladı. Ayşegül Kalender Milletvekili aday adayı olduğunu açıkladı.

Konuşmasında teklifin yeteri kadar olgunlaştırılmadığına dikkat çeken CHP’li Vekil; “Teklifin imza sahipleri Sayın Alpay Özalan ve Sayın Saffet Sancaklı Vekillerimize de söylüyorum, bakın: Teklifin antrenman kısmı biraz zayıf kalmış, iyi antrenman yapamamışsınız. Dün, Sayın Sancaklı Vekilimiz "60 maddenin 38'inde muhalefet partilerinin isteği oldu yani kulüplerin size gelip söyledikleri istekler kondu bu maddelere." diyerek aslında iyi antrenman yapamadıklarını ikrar etti zaten” dedi. (Haber Merkezi)