Türkiye, Kahramanmaraş merkezli şiddetli bir depremle güne uyandı. Deprem 10 ilde büyük bir yıkıma neden oldu. Açıklanan son rakamlara göre yüzlerce vatandaşımız vefat etti, binlercesi ise yaralandı. Deprem nedeniyle Ankara'daki AFAD Koordinasyon Merkezine geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan, depreme ilişkin son bilgileri paylaştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan,  "912 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, 5 bin 385 vatandaşımız yaralanmıştır. Enkazdan kurtarılan 2 bin 470’i bulmuştur. Yıkılan bina sayısı 2 bin 818’dir" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

"Bu gece saat 04.17'de son bir asırda yaşadığımız 1939 Erzincan depreminden sonraki en büyük felaketle sarsıldık."

"Devletimiz, deprem anından itibaren tüm kurumlarıyla harekete geçmiştir, valiliklerimiz kendi illerindeki tüm imkanları seferber etmiştir."

"912 vatandaşımız hayatını kaybetti, 5385 vatandaşımız yaralandı. Enkaz altından 2470 kişi kurtarıldı."

Kilimli'de kanalizasyon ve parke çalışmaları başladı Kilimli'de kanalizasyon ve parke çalışmaları başladı

Ulaşımın ve iletişim sağlıklı yürütülebilmesi hayati önem taşıyor. İletişim araçlarının sadece zorunlu durumlarda kullanılması gerekiyor. Yardım için bölgeye gidecek kişi ve kuruluşlar AFAD ile koordineli çalışmalıdır. Bölgeye gönderilen yardımlar kargaşaya yol açmaktadır. Ülke ve millet olarak birlik ve beraberlik içerisinde bu günleri de geride bırakacağız. Gün 85 milyon tek bilek olma günüdür. (İHA)