Borsa İstanbul'da seçim belirsizliği devam ederken, halka arz furyası son hızıyla devam ediyor. Yatırımcılar, hisse senetlerinde zarar etmek yerine halka arzlara katılarak az da olsa kar elde etmeye çalışıyorlar. Öte yandan, yatırımcıların en çok merak ettiği konular arasında halka arz onayı bekleyen firmalar bulunuyor.

CS Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Şok Marketler, Bizim Toptan ve Seç Market'te Yönetim Kurulu Başkanı, Çanakkale Seramik ile Zülfikarlar Holding'de de Yönetim Kurulu Başkan Vekili olarak görev yapan Cengiz Solakoğlu'nun açıkladığı listede Çatalağzı Termik Santrali de yer alıyordu. ÇATES’in halka arzı ile ilgili detaylara haberimizde yer verdik.

Gençlik yürüyüşü yapıldı Gençlik yürüyüşü yapıldı

Borsa yatırımcılarının ilgi odağı olan enerji şirketleri, Borsa İstanbul için hazırlık yapıyor. Yapılan bildirime göre, eşit dağıtım yöntemiyle talep toplamak amacıyla Çates Elektrik Üretim A.Ş., 24.325.000 lot hisse senedi sunacak. Ayrıca, ek pay olarak da 4.865.000 lot hisse senedi dağıtımı gerçekleştirilecek. Çates'in Yıldız Pazar'da işlem göreceği belirtilmiştir.

Çates Elektrik halka arzı sürecinde İnto Yatırım Menkul Değerler A.Ş. aracılık edecek. Detaylı banka bilgileri henüz netleşmemiş olsa da ilerleyen günlerde bu bilgilerin netleşmesi bekleniyor.

Çates Elektrik'in mali tablosu ise şu şekilde:

2023/6 dönemi hasılatı 1,8 milyar TL

2023/6 dönemi brüt karı 303 milyon TL

2022 dönemi hasılatı 3,3 milyar TL

2022 dönemi brüt karı 762 milyon TL

2021 dönemi hasılatı 630 milyon TL

2021 dönemi brüt karı 22 milyon TL

ÇATES NEDİR?

Çates Elektrik, Çatalağzı Termik Santrali olarak da bilinir. Şirket, 19 Eylül 2014 tarihinde Denizli'de kurulmuş ve aynı yıl Aydem Holding bünyesine katılmıştır. Çatalağzı Termik Santrali'nin 2x157,34 MW gücünde olup toplam kurulu gücü 314,68 MW'dir. Yıllık üretim kapasitesi ise 2.386.000.000 kWh'dir. Çatalağzı Termik Santrali, Türkiye Taş Kömürü Genel Müdürlüğü'ne bağlı olarak faaliyet gösterir ve kullanımı düşük verimli kömür türleriyle gerçekleştirilir.

Çatalağzı Termik Santrali'nde, Çatalağzı ve Zonguldak lavuarlarından gelen kömürlerin karışımı yakılmaktadır. Santralin günlük kömür sarfiyatı yaklaşık 2800 ton olup, 1 kWh enerji üretimi için 2450 kcal/kg enerji harcanmaktadır. Santralde soğutma suyu denizden alınmaktadır ve üniteler için 2 adet pompa bulunmaktadır. Kondenser soğutma suyu da santraldeki işleyişe göre sağlanmaktadır. Çatalağzı Termik Santrali, 2014 yılında Aydem Holding bünyesine dahil olmuştur.

Haber: Fadime YILMAZ ELMA

Editör: Murat Barutçu