Tatlılardan ise höşmerim… Höşmerim Ege yöremize (Balıkesir) ait bir tatlı türüdür. Çok beğenilen bu tatlı şimdi Anadolu’nun her yöresinde yapılıyor.

Peynir Tatlısı (Höşmerim) Tarifi İçin Malzemeler

1 Litre çiğ süt

1 çay kaşığı peynir mayası

2 adet yumurta

1,5 su bardağı irmik

2 su bardağı toz şeker

Peynir Tatlısı (Höşmerim) Tarifinin Püf Noktası

Peynir mayasını aktarlarda bulabilirsiniz.Höşmerimi fındık, badem gibi kuru yemişler veya Hindistan cevizi rendesiyle servis edebilirsiniz.Sütlü bir tatlı olduğu için höşmerimi buzdolabında muhafaza etmelisiniz.

Peynir Tatlısı (Höşmerim) Tarifi Nasıl Yapılır?

Çiğ sütü bir tencereye alarak yoğurt mayalama ısısına kadar (yani parmağınızı yakmayacak sıcaklığa gelene kadar) ısıtın. Süt yeterince ısındığında ocağı kapatın.

Peynir mayasını sütün üzerine ekleyip karıştırın. Tencerenin kapağını kapatıp, üzerini bir örtüyle örttükten sonra iki saat mayalanmaya bırakın.

Mayalanan peyniri tel çırpıcıyla karıştırın. Üzerine yumurtaları kırıp karışıma yedirin. Sonra irmik ve toz şekeri ekleyip, orta ateşte karışım kaynayana kadar tel çırpıcıyla karıştırın.

Höşmerim kaynadıktan sonra ocağı kapatın. Tencerenin üzerine kağıt havlu yerleştirip kapağı havlunun üzerine kapatın. Tatlıyı yarım saat demlenmeye bırakın.

Demlenen tatlıyı kaşıkla servis tabaklarına alarak servis yapın.

(Virda Şahin)

Bu çorba sadece kalabalıkta tüketiliyor Bu çorba sadece kalabalıkta tüketiliyor

WhatsApp-Image-2023-11-09-at-14.04.53

Editör: Murat Barutçu