Zonguldak’ı Bakan’a şikayet etti! Konu: Uyuşturucu ve tefecilik! Zonguldak’ı Bakan’a şikayet etti! Konu: Uyuşturucu ve tefecilik!

Zonguldak'ın 'Deniz Adamı' Erdoğan Topal hayatını kaybetti Zonguldak'ın 'Deniz Adamı' Erdoğan Topal hayatını kaybetti

Devrek’te coşkulu Gençlik Haftası Devrek’te coşkulu Gençlik Haftası

Zonguldak'ın Devrek İlçesinde  mantar zehirlenmesinin önlenmesi amacıyla doğada kendiliğinden yetişen, türleri bilinmeyen mantarlar pazar yerlerinde satışı yasaklandı.

zehirli mantar yasak-2

Pazar yerlerinde satışı yasak!

Devrek Hıfzıssıhha Kurulu'nun aldığı kararla Devrek pazarında mantar satışını yasakladı. Devrek Kaymakamı Muhammed Evlice başkanlığında toplanan İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulu'nun aldığı karara göre ilçede mantar zehirlenmelerinin önlenmesi amacıyla doğada kendiliğinden yetişen, türü bilinmeyen mantarların pazar yerlerinde satışı yasaklandı.

Kararda bu tür mantarların yenilmesinin önlenmesi için gıda satış, pazar yeri gibi yerlerde satışlarının yasaklanmasına karar verildiği açıklandı. 

Mantar zehirlenmesi kaç saatte belli olur?

Mantar zehirlenmesi, mantarda bulunan zehrin niteliğine göre değişir. Belirtiler, bazı mantar türlerinin yenmesini takiben 2 saat sonra, bazı mantar türlerinin yenmesini müteakiben de 6 saat sonra ortaya çıkabilir.

Mantar zehirlenmesinin belirtileri nelerdir?

Mantar zehirlenmesinin belirtileri, mantarın içerdiği zehrin türüne göre değişir. Bazı mantar zehirlenmelerinde belirtiler, mide bulantısı, kusma, ishal, karın ağrısı, baş ağrısı, baş dönmesi, halsizlik ve sersemlik gibi hafif seyrederken, bazı mantar zehirlenmelerinde ise daha ciddi belirtiler görülebilir. Bu belirtiler arasında, karaciğer yetmezliği, böbrek yetmezliği, felç, halüsinasyonlar, koma ve ölüm yer alır.

Mantar zehirlenmesi tehlikeli midir?

Mantar zehirlenmesi, ciddiye alınması gereken bir sağlık sorunudur. Bazı mantar zehirlenmelerinde ölüm riski yüksektir.

Mantar zehirlenmesinde kişi mutlaka kusturulmalı mı?

Mantar zehirlenmesinde, mantarların mide ve bağırsaklardan atılması için kişi kusturulur. Kusturma, mantar zehirlenmesinin ilk 2 saati içinde yapılmalıdır. Kusturma, ağıza parmak sokarak veya tuzlu su içirerek yapılabilir.

Mantarların zehirli olup olmadığını nasıl anlarız?

Mantarların zehirli olup olmadığını anlamak için, mantarın tüm özelliklerini dikkatlice değerlendirmek gerekir. Mantarın şapka kısmı, gövde kısmı, rengi, dokusu, kokusu ve şekli, mantarın zehirli olup olmadığı konusunda ipuçları verebilir.

Zehirli mantarların ortak özellikleri

Zehirli mantarların ortak özellikleri şunlardır:

  • Parlak renkli şapkalara sahiptirler.
  • Şapkalarının üzerinde çentikler, lekeler veya lekeler olabilir.
  • Gövdeleri ince ve kırılgandır.
  • Kokuları hoş değildir.

(Haber: Ersen Berk ÇELİK)

Nursel Çorba defnedildi Nursel Çorba defnedildi

zehirli mantar yasak

Türedioğlu açıkladı! Zonguldak Belediye Başkan Adayı! Türedioğlu açıkladı! Zonguldak Belediye Başkan Adayı!

Kurada çıktılar, başvurmadılar! Yedek isimler devreye girecek Kurada çıktılar, başvurmadılar! Yedek isimler devreye girecek

Kocasını 6 kez aldattı, 8 birlikteliği olduğu ortaya çıktı! Kocasını 6 kez aldattı, 8 birlikteliği olduğu ortaya çıktı!

Öldürdüğü karısının cesedini attığı yeri gösterdi Öldürdüğü karısının cesedini attığı yeri gösterdi

Editör: Muhammet