Zonguldak'ta ağzında geçmeyen yara şikayetiyle doktora başvuran hastanın çenesinde tümör tespit edildi. Ameliyata alınan hastanın tümörlü bölgesi temizlendi. Plastik ve rekonstrüktif cerrahisi ile kaval kemiğinden 6 santimetrelik çene kemiği yapılan hasta sağlığına kavuştu.
Zonguldak'ta yaşayan 46 yaşındaki Barış Çakmaklı, yaklaşık bir ay önce ağzında geçmeyen yara şikayetiyle Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Hastanesi Kulak Burun Boğaz Bölümü'ne başvurdu. Burada yapılan tetkiklerde yaranın kötü huylu tümör olduğu tespit edildi. Tümörün alınmasıyla oluşacak boşluk için plastik ve rekonstrüktif cerrahisi ile birlikte yapılan ameliyatla hastanın kaval kemiği alınarak çenesindeki eksik dokunun yerine konuldu. Ameliyatın ardından yeniden ayağa kalkabilen, konuşabilen hasta iyileşme sürecine girdi.
Hastalığın kemik komşuluğu olması sebebiyle çıkarılacak olan parçanın yerine onarım yapılması gerektiğini bunun da plastik ve rekonstrüktif bölümüyle birlikte yapıldığını anlatan KBB Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Deniz Baklacı, "Aslında bu hasta bize ağızda geçmeyen yara şikayetiyle başvurdu. Poliklinik başvuru sonrası hastanın yara bölgesinden alınan biyopsi sonucu malign karakter gelmesi üzerine hastaya tedavi planlaması yaptık. Öncelikle bu hastada alınan parçanın biyopsi sonucunun değerlendirilmesini sonucunu görmemiz gerekiyor. Sonucun malign (kötü huylu) gelmesi sonucu hastaya birtakım radyolojik görüntülemeler yapıldı. Hastalığın kemik komşuluğu olması nedeniyle buradan çıkarılacak parçanın yerine bir fonksiyonel organ olması açısından rekonstrüksiyon yapılması gerekiyordu. Bu da multidisipliner bir yaklaşım gerektiriyor. Biz o açıdan şanslı olduğumuzu düşünüyoruz. Biz bu tarz tümörler için plastik ve rekonstrüksiyon bölümünden bu konuda yardım alıyoruz. Bu tarz cerrahileri beraber planlıyoruz. Bizim dahil olduğumuz kısım tümörün çıkartılması ve boynun temizlenmesi. Ancak geride kalan boşluk ve çenenin yeniden onarımında biz işi plastik ve rekonstrüktif cerrahine bırakıyoruz" diye konuştu.