Altılı masa bileşenleri, Zonguldak'ta suya yapılan yüzde 200'lük zamma tepki gösterdi. Zonguldak Belediye binası önünde altılı masayı oluşturan partilerin merkez ilçe başkanları basın açıklaması yaptı.

CHP Zonguldak Merkez ilçe Başkanı Ebru Uzun, Gelecek ve partisi Merkez ilçe Başkanı Ali Memişoğlu, Deva Partisi Merkez ilçe Başkanı Umut Metin, Saadet partisi Merkez ilçe Başkanı İsmail Üstünyer, Demokrat Parti Merkez ilçe Başkanı Menderes Uzun Zonguldak Belediye Binası önünde bir araya gelerek Zonguldak Belediye Meclisinde AK Parti ve MHP'li Belediye meclis üyesi tarafından onaylanan su zammını protesto ettiler.

Grup adına açıklamayı yapan CHP Zonguldak Merkez İlçe Başkanı Ebru Uzun; "Biz altılı masa bileşenlerinin, Merkez İlçe Başkanları olarak diyoruz ki; Temel bir insan hakkı olan ve bireyin yaşam hakkının, en evrensel şekilde belirtildiği suya halkın erişimini sağlamakla yükümlü tüm seçilmiş Belediyelerin ve onların Başkanları ayırt etmeksizin bu konuda en temiz, en ucuz hizmeti vermek zorundadırlar.

Zonguldak Belediyesi'nin suda ki zam şampiyonu, Başkan Ö.Selim Alan safını iyi belirlemek zorundadır!

Suda ki bu anormal fiyat artışlarına sebep olan, yönetimsel hata, beceriksizlikle bezenmiş bu kötü gidişat bizlerin seslendirdiği gibi kendisinin de mensubu olduğu AKP’nin bir eseridir diyebiliyorsa, safı mutlaka bizlerin yanında olmasını gerektirmektedir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclisinde su fiyatlarını %50 oranında geriye çeken ve böylece CHP’li Belediyeyi zora sokan AKP zihniyetinin, AKP’li Zonguldak Belediyesin de yaptığı insafsızca su zammını savunmaları aslında bu yaptıkları siyasetin ikiyüzlülükten başka bir şey olmadığının en büyük ifadesidir" dedi.

Altılı masa bileşenleri adına yapılan ortak basın açıklamasında Ebru Uzun şunları söyledi:

Millet İttifakı olarak yapılan son "Su zamları" ile ilgili ortak basın açıklaması; Halkımızın uzun zamandan bu yana yaşamış olduğu ağır ekonomik koşullar, müthiş bir hayat pahalılığı, önlenemeyen fiyat artışları, bir türlü düşürülemeyen enflasyon sarmalı; insanlarımızda çaresizliğin, bezginliğin had safhaya ulaştığı derin bir umutsuzlukla adeta toplumsal bir travma ya dönüşmüştür.

Temel gıda ve tüketim maddelerinden, kullandığımız doğalgaz ve elektrik fiyatlarına kadar geniş bir yelpazede ki ürünlere yapılan ağır zamlar, yaşamı zorlaştırmanın ötesinde çok açık bir şekilde insanlarımızın hayatını yaşanılmaz hale getirmiştir.

En doğal insan ihtiyacı ve hakkı olan su kullanımı tarifesindeki m³ birim fiyatı Zonguldak Belediyesi tarafından %190.3 oranı gibi fahiş bir zamla yeniden belirlenmiş ancak o tarih itibari ile kamuoyunda farklı bir tartışma başlamıştır.

Zonguldak Belediye Başkanı sayın Ö.Selim Alan su artış oranındaki bu önlenemeyen yüksekliği maliyet kalemlerindeki (elektrik, kimyasal madde, personel) anormal artışlarla izah etmeye çalışmaktadır.

Oysa diğer çeşitli Belediyelerinde su zammı ile ilgili şikayetçi oldukları unsurlarda bunlardan çok farklı değildir.

20 yıldır ülkeyi yöneten AKP iktidarı, ortalığı kasıp kavurmakta olan tüm zamlardan %100 sorumlu iken; Aslında Belediyeler arasında ki su zammını oransal olarak tartışmak bir o kadar gerçeklerden uzaklaşmak anlamına gelmektedir.

Zonguldak Belediyesinin suda ki zam şampiyonu, Başkan Ö.Selim Alan safını iyi belirlemek zorundadır!

Suda ki bu anormal fiyat artışlarına sebep olan, yönetimsel hata, beceriksizlikle bezenmiş bu kötü gidişat bizlerin seslendirdiği gibi kendisinin de mensubu olduğu AKP’nin bir eseridir diyebiliyorsa, safı mutlaka bizlerin yanında olmasını gerektirmektedir.

Sayın Başkan,"yok bu koşullar Mars’tan gelenler tarafından yaratıldı, biz de mağdur edildik" diyorsa o başka!

O zaman,derin siyasi çelişkiler üzerine tezini yazmaya devam etsin!

Ama korkarız ki artık karşısında ne kandıracak bir vatandaş bulabilecektir, ne de bütün işleri gördürdüğü TOKİ’yi yaldızlayarak övmesi bir işe yarayacaktır.

Belediyeler su ve ulaşım gibi hizmetlerde daha fazla halkı düşünerek hareket etmek durumundadırlar. Vatandaşın alım gücü sürekli olarak azaldığı için bulunduğumuz şartlarda belediyeler temel ihtiyaçlarına zam yaparak değil gereksiz masrafları kısarak çözüm üretmelidir.

Biz altılı masa bileşenlerinin, Merkez İlçe Başkanları olarak diyoruz ki; Temel bir insan hakkı olan ve bireyin yaşam hakkının, en evrensel şekilde belirtildiği suya halkın erişimini sağlamakla yükümlü tüm seçilmiş Belediyelerin ve onların Başkanları ayırt etmeksizin bu konuda en temiz, en ucuz hizmeti vermek zorundadırlar.

Halk’ın bu talebini görmezden gelerek,sürekli artan maliyetleri mazeret olarak sunanları,dile getirenleri ve bu konuda ısrarla çözüm üretmeyenleri asla tasvib etmediğimizi ve bununla ilgili mücadeleden asla vazgeçmeyeceğimizi buradan bir kez daha ilan ediyoruz.

Bugün dünyanın bir çok yerinde yeniden hortlayan ve ülkemiz de de muhtemel yaşanacak yeni bir salgın(covid) sürecinde daha fazla ihtiyaç duyulacak su gereksiniminde büyük bir engel teşkil edecek fahiş su zammı derhal geri çekilmelidir.

Bir önceki bütçe döneminde; ”suya zam yapmayacağım, beni su zammına zorlamak istiyorsunuz ama nafile” diyerek Belediye Meclisinde bilmiş bir şekilde hava atan Sayın Selim ALAN bu dönemde de fahiş su zammı ile halkın karşısına çıkmayı adeta marifet saymıştır!

Aslında Sayın Başkan, sergilediği bu tavırla, gereksiz inatçılığının, siyasi beceriksizliğinin ve öngörüsüzlüğü ile kendine yeni bir başrol seçtiğinin farkında bile değildir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclisinde su fiyatlarını %50 oranında geriye çeken ve böylece CHP’li Belediyeyi zora sokan AKP zihniyetinin, AKP’li Zonguldak Belediyesin de yaptığı insafsızca su zammını savunmaları aslında bu yaptıkları siyasetin ikiyüzlülükten başka bir şey olmadığının en büyük ifadesidir.

Buradan bir kez daha tüm Belediyelerin yaptıkları SU zammını geri çekmelerini, halkımızın hiç olmazsa Su fiyatlarında ki artışın kaldırılması ile bir nefes almalarının sağlanmasını talep ettiğimizi ALTILI MASA BİLEŞENLERİNİN Merkez İlçe Başkanları olarak ifade ediyoruz.

Halkımızın çıkarları ve menfaatleri doğrultusunda, fahiş su zammının geri çekilmemesi durumunda, altılı masa bileşenleri olarak hukuksal mücadelemizi başlatacağımızı buradan Saygıdeğer Kamuoyu ile paylaşıyor, tüm basın emekçilerimize katılımları ve katkıları için teşekkür ediyoruz.

Editör: Haber Merkezi