Burak Erol: Geleceğimiz ipotek altına alınıyor

Saadet Partisi Zonguldak İl Divan Toplantısı Dedeman Otel Karaelmas Salonunda yapılırken, divan toplantısında konuşan  İl Başkanı Burak Erol, “Türkiye Deform yaşadı. Geleceğimiz ipotek altına alınıyor. Faizin yükseğine değil tamamına karşıyız. Saadet Partisi’nin ölçüsü bellidir. Kaos ortamından kurtulmalıyız, birbirimize hakaret ederek birbirimize iftira atarak yalan söyleyerek yol yürüyelim denmez” dedi.

Burak Erol: Geleceğimiz ipotek altına alınıyor
04 Şubat 2021 Perşembe 14:56

Saadet Partisi Zonguldak İl Divan toplantısı Dedeman Otel Karaelmas salonunda pandemi koşullarına çerçevesinde yaklaşık 50 kişinin katılımı ile gerçekleştirildi.

Yapılan İl Divan toplantısına,  Saadet Partisi Genel İdare Kurulu üyesi ve İl Sorumlusu Eyüp Yıldırım, Saadet Partisi İl Başkanı Burak Erol, ilçe ve belde başkanları kadın kolları ile yönetim kurulu ve partililer katıldı.

Saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından İl Divan toplantısının açılış konuşmasını yapan Saadet Partisi Zonguldak İl Başkanı Burak Erol, “Şu an ülkemizin ve bütün insanlığın en önemli sorunu şüphesiz içinde bulunduğumuz Covid 19 salgın süreci. Salgının ne zaman biteceği hala net olarak kestirilemediği gibi İngiltere’den gelen mutasyon haberleri de bir paniğe sebep oldu” dedi.

KAR YAĞIŞI SONRASI ZONGULDAK

Erol konuşmasına devam ederek, “Ocak ayı içerinde 1-2 günlük bir kar yağışı sonrası kentin tamamında elektrik kesintileri , su kesintileri meydana geldi . Vatandaşın temel ihtiyacı olan ısınma büyük bir ölçüde kesintiye uğradı. Çoluk çocuk saatlerce soğuk evlerinde beklemek durumunda kaldı . Sıklıkla Meydana gelen enerji kesintileri şehrimize özeldir. Bununla birlikte yıllardır çözüm aranmaması , gereken yatırımların yapılmaması , yaptırılmaması akla ziyan bir ahvaldir . Enerji dağıtım şirketi ,enerji piyasası denetim kurumu , ilimizde mevcut siyasal iktidar mensupları ve bürokrasi bu işin bir numaralı sorumlularıdır . Bundan sonraki zaman diliminde gerekli alt yapı , onarım ve bakım çalışmalarının ivedilikle yapılmasını Zonguldaklılar olarak rica ediyoruz . Saadet Partisi olarak takibini de yapacağımızı buradan ifade etmek istiyorum .

ZONGULDAK  BASINI

İlimizin tüm yazılı, görsel basın ve medya sahipleri , basın cemiyet başkanlarımız , muhabirlerimiz , yazarlarımız ve kurumların teknik ekipleri zor ekonomik şartlarda görevlerini yapmaya çalışıyorlar . İşletmelerine fedakarca sahip çıkarak gazetelerini çıkartıyorlar ve yayın hayatlarını  sürdürüyorlar . Basın emekçilerimizin  tamamına yakını Zonguldak ilimizde kaliteli ,dürüst ve çalışkan bir profile sahiptir . Kurum adı ve isim kullanmadan ifade etmek isterim . Bazıları var ki kendine bakmadan , haddini bilmeden ve boyunu posunu aşan yaklaşımlar sergilemektedir . Biz bunları da takip ediyoruz ve üzülüyoruz. Lakin bu modelde bulunan adı basın mensubu olan bu kişilerin , tecrübeli ve güzide Zonguldak basını içerisinde zamanla elimine olacağını ve sistem dışı kalacağını  ümit ediyorum .

TÜRKİYE DEFORM YAŞADI

Sıkıntılarımız bir türlü dindirilemedi, çok zor bir dönemden geçiyoruz.  Türkiye’de adalet deforme oldu. Ekonomi deforme oldu. Demokrasi deforme oldu.  İktidarın bugünkü reform çıkışları bir noktada sevindirici çünkü Türkiye’yi her alanda deforme ettiklerini kabul etmiş oluyorlar.  Ancak biz bu iktidarın Türkiye’de reform yapabilecek moral motivasyonunu çoktan kaybettiğini düşünüyoruz.

Türkiye’nin bugün her alanda reforma ihtiyacı olduğu ise açık.

FAİZİN YÜKSEĞİNE DEĞİL TAMAMINA KARŞIYIZ

Ekonomik gidişatın iç açıcı olmadığının somut göstergelerinden birisi de faiz oranlarıdır.

Cumhurbaşkanı Sn. Erdoğan geçtiğimiz hafta; yüksek faize kesinlikle karşıyım, dedi.

Bakınız meselemiz ekonominin faizle tanzim edilmeye çalışılmasıdır. Şartlar o kadar kötüleşti ki faizi yükseltmekten başka çare bulunamadı.  Faiz bir virüstür lakin faizci kapitalizm bile dünyada faizleri 0 seviyesine indirmişken Türkiye’nin bu durumu  , doğru yönetilmemesi ile ilgilidir.

Türkiye’mizde 2002’de Türkiye’nin ödediği miktar 51 milyar. 2020 yılında hazineden faize ödenen miktar 121 milyar, 2021’de faize ödenecek tutar 180 milyar. Bu rakamlar bu milletin emeğinin faiz lobilerine gasp ettirildiğinin işaretidir.

GELECEĞİMİZ İPOTEK ALTINA ALINIYOR

İktidar, dolar cinsinden 2026 ve 2031 vadeli ve dövize endeksli yüzde 4.90 ve 5.87 faiz vererek, devlet tahvili satışı yoluyla 3.5 milyar dolar borçlandı. Bu durum bizi endişeye sevk ediyor, bütün dünya başka bir istikamete yönelmişken Türkiye açığını kapatamayan bir noktada iktidar hala üretime dönük yatırımları gündemine almıyor.  ABD Merkez Bankası faiz oranı %0,25. AB Merkez Bankası faiz oranı % 0,00 olduğu halde dolara %5.87 faiz vermek hangi mantıkla açıklanacak? Bu ülkeyi Duyun-u Umumiye’ye mahkûm edecek bu adımlar nasıl kabul edilecek?

DOSTLUK ZOR ZAMANDA BELLİ OLUR

Sn. Erdoğan dostluktan bahsetmişken, dostluk hakkında bir hususu dile getirmek istiyorum.

Padişaha sormuşlar; padişahım bu dünyada kaç dostunuz var diye? Padişah da; o, tahttan indikten sonra belli olur, diyerek cevap vermiş. Sn. Erdoğan bilmeli ki biz kendisini ve AK Parti’yi düşman olduğumuz için eleştirmiyor, yanlışlarını dile getirmiyoruz. Bizim uyarılarımızın temelinde her zaman dostluk ve kardeşlik hâkimdir.  Çünkü gerçek dost senin hata yaptığında seni alkışlayan değil yanlışını sana hatırlatandır.  Dost acı söyler. Bu hususun da unutulmamasını, bizim zihniyetimizin bu olduğunu bir kere daha burada sizlere hatırlatmak istiyorum.

BİZİM İTTİFAK ŞARTIMIZ BELLİ

Haftalardır bir ittifak meselesi aldı başını gidiyor.  Çok açık bir şekilde söylemek istiyorum; ittifak konusu ancak seçim sathı mahalline girdiği zaman konuşulacak bir konudur.Bakınız ittifaklar seçime giderken yapılırken yapılır ittifak demek koalisyon demek değildir. Geçen seçim Millet İttifakı’nın içinde olduk bir tane hedefimiz vardı, onu da deklare ettik millete.  Bugünkü sorumsuz olan Başkanlık Sistemi muhakkak değiştirilmeli, parlamenter sisteme dönülmelidir dedik.  Lakin şunu da söylemek istiyorum ki; Saadet Partisi şahısları değil ilkeleri konuşur. Saadet Partisi’nin ölçüsü bellidir. Kaos ortamından kurtulmalıyız, birbirimize hakaret ederek birbirimize iftira atarak yalan söyleyerek yol yürüyelim denmez. Yolsuzluk, rüşvet, israf mutlaka ortadan kaldırılmalı adı bile zikredilmemelidir. Komşusu açken tok yatan bizden değildir, zihniyetinin yerleşmesi devlet yönetiminde en önemli unsurlardan birisi olmalıdır.  Haktan ve hukuktan yana olmak, rantı değil halkı savunmak, tüketimi değil üretimi öncelemektir. Bizim ilkelerimizin temeli, adalet, şeffaflık, denetlenebilirliktir. Bunları benimseyen, bu ilkelerle yol yürümeye razı olanlarla her zaman oturmaya, müzakere etmeye açığız”

Saadet Partisi Zonguldak İl Başkanı Burak Erol’un yapılan İl Divan toplantısında konuşmasının ardından toplantı basına kapalı olarak devam etti. (Şaban YILMAZ)

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.