SGK tarafından yapılan duyuruda, Sağlık Uygulamalar Tebliği'nde yaptığı değişik ile birlikte emeklilere ücretsiz olarak kullanabilecek. Emekliler artık kaplıcalara ücretsiz olarak girecek. 81 il için geçerli.

ANLAŞMALI YERLERDE GEÇERLİ OLACAK

SGK kaplıca ödemelerini belli şartlar halinde karşılar. Kaplıca ödemelerinin karşılanabilmesi için tedavinin yapılacağı kaplıcanın Sosyal Güvenlik Kurumu ile anlaşmalı olması ve Sağlık Uygulama Tebliğinde yer alan şartların sağlanması gerekmektedir.

SGK BU TEDAVİLERİ HANGİ ŞARTLARDA ÖDER?

Resmi sağlık kurumlarınca en az bir fiziksel tıp ve rehabilitasyon veya tıbbi ekoloji ve hidroklimatoloji uzman hekiminin yer aldığı sağlık kurulları tarafından verilen, sağlık kurulu raporu,

Sağlık kurulu raporunun düzenlendiği gün dahil 5 işgünü içinde kaplıca tesisine müracaat edilmeli, bu süre aşılırsa 6 ay içinde sevk belgesi gerekiyor.

Yol giderinin ödenmesinde, tedavinin sağlanabildiği en yakın kaplıca tesisinin bulunduğu yerleşim yeri esas alınıyor.

Raporda sevk formunda refakatin tıbben gerekli olduğunun belirtilmesi (18 yaşını doldurmamış çocuklar için aranmaz) ve tedavinin yapıldığı tesis tarafından refakatçi kalındığının belgelenmesi halinde refakatçinin yol giderleri ve gündelikleri karşılanıyor.

Sağlık kurulu raporunun düzenlendiği tarihten itibaren 6 ay içerisinde tedaviye başlanamaması halinde yeniden sağlık kurulu raporu düzenlenmesi gerekiyor.

Komşusu 12 yaşındaki kız çocuğuna 3 yıl cinsel istismarda bulundu Komşusu 12 yaşındaki kız çocuğuna 3 yıl cinsel istismarda bulundu

Kaplıca tedavisine gerek görülenler, Sağlık Bakanlığı’nca işletme izni verilen kaplıca tesislerine müracaat edebiliyor. Bunun dışındakiler ödeme kapsamın dışında.

SGK HANGİ GİDERLERİ KARŞILIYOR?

Kaplıca tedavisine ilişkin raporun düzenlendiği tarihten itibaren 5 işgünü içerisinde kaplıcaya başvurulması halinde sigortalının;

Kaplıca tesisine gidiş ve dönüş yol parası

Gündelik giderler,

Her gün için 1 adet kaplıca-banyo ücreti SGK tarafından karşılanıyor.

KAPLICA TEDAVİSİ NASIL UYGULANIR?

Doktor tarafından kaplıca tedavisi uygun görülenler için sevk belgesi düzenlenir. Kişi anlaşmalı kaplıcalardan birisine başvurarak tedavinin başlatılmasını talep eder. Tedavi kişiye ve hastalığa göre farklılık gösterir. Genellikle en az 15 gün sürer. Bu süre boyunca hangi tedavilerin uygulanacağı, yapılacak işlemler hakkında bir program çıkartılır. Uzman eşliğinde program uygulanır. (Haber merkezi)

WhatsApp-Image-2023-10-27-at-12.40.59