Zonguldak İl  Milli  Eğitim Müdürü Züleyha Aldoğan başkanlığında yemek menüsü belirleme komisyonu  üyelerinin  katılımı  ile  ana sınıfı, anaokulu ve taşımalı eğitim yapan okulların yemek menüleri belirlendi.

“Ücretsiz Yemek Destek Programı” kapsamında İl Milli Eğitim Müdürü Züleyha Aldoğan  başkanlığında, yemek menüsü belirleme komisyonu üyelerinin katılımı ile anasınıfı, anaokulu ve taşımalı eğitim yapan okulların yemek menüleri belirlendi.

6 Şubat Pazartesi günü II.dönem eğitim öğretimin başlaması ile il genelinde 31.383 öğrenciye verilecek ücretsiz yemek menüsü il geneli ortak menü olarak belirledi. Yemek hizmeti verecek olan meslek lisesi müdürleri, öğretmenevi müdürleri, halk eğitimi merkezi müdürleri,  yiyecek içecek hizmetleri öğretmenleri, bölüm şefleri, kimyager, diyetisyen katılımı ile öğrencilerin gelişim seviyelerine uygun olarak yemek menüsü hazırlandı.

Öğrencilere ‘Meslek Tanıtım’ faaliyeti icra edildi Öğrencilere ‘Meslek Tanıtım’ faaliyeti icra edildi

İl Milli Eğitim Müdürü Züleyha Aldoğan  açıklamasında, “Öğrencilerimizin her yaş gurubunda yeterli ve dengeli beslenmesi tüm yaşam sürecinde gereklidir. İlerleyen yaşlarda beslenmeye bağlı oluşabilecek sağlık risklerinin azaltılmasında ve okul başarısının artmasında yeterli ve dengeli beslenme etkilidir” diyerek şunları  söyledi:

“Büyüme sürecinde olan okul çağı çocuklarımızın günlük enerji ve besin ögesi gereksinmelerinin sağlanması gerekmektedir. Günlük enerji ve besin ögelerinin yeterli ve dengeli bir şekilde karşılanabilmesi için öğrencilerimizin tüketmeleri gereken besinlerin iyi kalitede ve yeterli miktarlarda olması önem arz ediyor. Sağlıklı beslenme ilkelerine uygun menülerin planlanması, besin ögesi ihtiyaçlarının karşılanması, sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazandırılması açısından gerekli.

Bunun için bütün hazırlıkları tamamladık. İl geneli öğrencilerimize vereceğimiz yemek menüsünü oluşturduğumuz komisyon marifeti ile belirledik. Öğrencilerimizin sağlıklı ve dengeli beslenmesi önceliğimiz.”

I.Dönem yemek hizmeti verilen öğrenci sayısı 18.402 iken II.dönemde verilecek  yemek hizmetinin kapsamı artırılarak  taşımalı öğrencilerle birlikte  okulöncesi öğrencilerinin tamamını kapsayacak şekilde ücretsiz yemek hizmeti verilecek.

İl  Millî Eğitim Müdürü Züleyha Aldoğan, "6 Şubat 2023 Pazartesi günü başlayacak olan  ikinci dönemden itibaren okul öncesi eğitimdeki tüm okullarımızda anasınıfları dahil  okul öncesi öğrencilerimize  ücretsiz yemek verilecek, taşımalı eğitimden yararlanan öğrencilerimizin  devam ettiği ve pansiyonu bulunan okullardaki tüm öğrencilerimizde  ücretsiz yemek imkânından yararlanacaklar. İlimiz genelinde taşımalı öğrencilerimizle birlikte okul öncesi eğitimde anaokulları ve ana sınıflarında eğitime  devam eden öğrencilerle birlikte 31.383 öğrencimiz ücretsiz yemek hizmetinden yararlanacak.

Yemek üretimi yaparak okullarımızda öğrencilerimize ücretsiz yemek hizmeti sağlayan meslek liselerimiz, öğretmenevlerimiz,halk eğitimi merkezlerimiz 6 Şubat Pazartesi günü en kaliteli  yemek hizmetini verebilmek için  tüm hazırlıkları tamamladılar.6 Şubat Pazartesi günü, kapsama dahil edilen tüm öğrencilerimiz yemek hizmetinden faydalanacaklar” dedi. Haber: Şaban YILMAZ