Zonguldak'ta cirosuyla ilk sırada yer alan Karadeniz Ereğli Mesleki Eğitim Merkezinde eğitimlerini sürdüren öğrenciler, ürettikleri ürünlerle hem kamu kurum ve kuruluşlarından gelen talepleri karşılıyor hem de gelir elde ediyor.

Karadeniz Ereğli Mesleki Eğitim Merkezinde 37 alan ve 181 meslek dalında teorik ve uygulamalı eğitim veriliyor. Öğrenciler, merkezde kurulan atölyelerde mobilya, metal ve tekstil sektörleri üzerine üretim yapıyor.

Okulların masa, sıra, sandalye, tabure, dolap ve minder gibi ihtiyaçlarını karşılamak için çalışan öğrenciler, kamu kurum ve kuruluşlarından gelen malzeme temini, bilgisayar ve benzeri parça tamiri ile arızaları giderme gibi talepleri de karşılamaya çalışıyor.

Sektörün beklentileri doğrultusunda beceriler kazanan öğrenciler, geçen yıl yaklaşık 780 bin lira ciro elde edilen merkezde, devlet desteği kapsamında her ay yaklaşık 800 ila 1500 lira arasında cep harçlığı kazanıyor.

- "ÖĞRENCİLER KENDİ İŞ YERİNİ DE AÇABİLİYOR"

Merkez Müdürü Abdüsselam Aksoy, mesleki eğitim merkezlerinin 12 yıllık zorunlu eğitimin içine dahil edildiğini, bu kapsamda öğrencilerin haftada bir gün okula geldiklerini, diğer günlerde ise işletmeler de uygulamalı işbası eğitimleri aldıklarını söyledi.

Öğrencilerin hem istihdam olanağı bulduğunu hem de devlet desteği kapsamında her ay cep harçlığı kazandığını belirten Aksoy, "Eğitimlerle öğrenciler 3. sınıfta kalfalık, 4. sınıfta ustalık belgesi alıyorlar, ayrıca meslek lisesi diplomasi almaya hak kazanıyorlar. Öğrenciler eğitim sonunda kendi is yerlerini açma fırsatı yakalıyor ve böylece yeni istihdam olanakları yaratılıyor." diye konuştu.

Merkezde yaklaşık 650 öğrenciye eğitim verildiğini dile getiren Aksoy, okulda döner sermaye kapsamında üretim yapıldığını belirtti.

Motorlu araçlar teknolojisi, yiyecek içecek hizmetleri, güzellik ve saç bakim hizmetleri, moda tasarımı ve giyim üretim atölyesi, sıhhi yapı tesisat sistemleri atölyesini kurduklarını aktaran Aksoy, geçen yıl Aydın’da 8 tasarım beceri atölyesini faaliyete geçirdiklerini kaydetti.

DKMP Milli Egemenlik Parkı’nda bahar şenliği düzenledi DKMP Milli Egemenlik Parkı’nda bahar şenliği düzenledi

- "ÖĞRENCİLER İSTİHDAM OLANAKLARINDAN YARARLANIYOR"

Aksoy, 2020 yılı içerisinde yaklaşık KDV dahil 774 bin 383 lira 152 kuruş ciro yaptıklarına dikkati çekerek, şöyle devam etti:

“Bu da Zonguldak'ta en fazla elde edilen ciro oldu. Bu yıl içinde de su anda gerçeklesen teslim ettiğimiz islerin tutarı 135 bin lira civarında. Elimizde su anda 500 bin liralık is var, onu da bir ay içinde bitireceğiz. Burada Bakanlığımızın resmi istatistiklerine göre bizden diploma alan ya da ustalık belgesini tamamlayarak okulumuzdan mezun olan yüzde 89,92'si bu alanlarda istihdam oluyor."

Yapı Tesisat Sistemleri Bölümü öğrencisi Aydoğan Özel de bu isi çok sevdiğini, meslek edinmek ve kaliteli usta olmak için buraya geldiğini anlattı.

Efe Karaboğa ise aşçılık bölümü öğrencisi olduğunu belirterek, "Bu isi severek yapıyorum ve mutlu oluyorum. Yeri geliyor evde aileme bile yârdim edebiliyorum. Burada kalfalık ve ustalık belgesinin yanında meslek lisesi diplomasi da alabiliyorum." ifadelerini kullandı. (HABER-ERSEN BERK ÇELİK)

hem iş öğreniyor-1 (1)

hem iş öğreniyor-1 (3)

hem iş öğreniyor-1 (4)

hem iş öğreniyor-1 (2)