Verimli bir ofisin anahtarı rahatlıktır. Bu, yalnızca psikolojik değil aynı zamanda fiziksel rahatlığı da kapsar. Konforlu bir ofis ortamında çalışanlar, çok daha verimli ve etkili bir çalışma sürdürebilir, işlerine daha istekli bir şekilde sarılabilirler. Bu nedenle, bir işverenin yapması gereken şey sürekli olarak çalışanlarını rahat ettirmek ve konforlu bir ofis ortamı yaratmaktır. Ofisteki mobilyalar ve eşyalar da bu konforu büyük oranda etkiler. Ofis koltuğu gibi basit bir araç bile dikkatli bir şekilde seçilmelidir; zira, çalışanların saatlerce oturduğu bir ofiste, seçilen koltuğun hem ergonomik hem de işlevsel olması bir zorunluluktur. Eğer ofis koltuğu alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini merak ediyorsanız, bu içeriğimiz tam size göre!

Yaşam Ayavefe'nin Liderliğindeki Yaşam Ayavefe Vakfı, Sosyal Sorumluluk Projeleriyle Fark Yaratıyor Yaşam Ayavefe'nin Liderliğindeki Yaşam Ayavefe Vakfı, Sosyal Sorumluluk Projeleriyle Fark Yaratıyor

Ofis Koltuğu Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Şeyler

Bir ofis koltuğu satın alırken dikkat etmeniz gereken belli başlı etmenler söz konusudur. Bunları kısaca şu şekilde sıralayabiliriz:

1.    Ergonomi: İdeal ofis koltuğu ergonomik olmalıdır. Çalışanlarınızın kendilerini rahat hissedeceği, otururken zorlanmayacakları ve her açıdan konforlu bir ofis koltuğu tercih etmelisiniz. Ayrıca, ergonomik ofis koltuğu tercih etmek, çalışanlarınızın sağlığı açısından da önemlidir; sırt destekli koltuklar, bel ve sırt ağrısının önüne geçer, fıtık gibi çeşitli rahatsızlıkları önler.

2.    Tasarım: Ofis mobilyası seçerken ofisin genel tasarımı göz önünde bulundurulmalıdır. Zira, ofisinizin renkleri ve tercih ettiğiniz tasarımlar, sizin kurumsal kimliğinizi yansıtır. Bu yüzden, satın alacağınız ofis koltuklarının gerek renk gerek tasarım olarak ofisinize uyması gerekir.

3.    Malzeme ve dayanıklılık: Eğer uzun yıllar kullanacağınız bir ofis koltuğu arıyorsanız, dayanıklı ve kaliteli materyallerden üretilmiş ürünleri incelemelisiniz. Satın aldığınız koltukların sağlam bir iskelete ve uzun ömürlü bir kaplamaya sahip olması bu açıdan çok önemlidir.

4.    Hareketlilik: Ofis koltuğu seçerken dikkat etmeniz gereken bir diğer detay ise koltuğun hareketliliğidir. Sabit ofis koltukları pek çok açıdan dezavantajlıdır; ofiste zaman zaman yer değiştirmek gerekebileceğinden seçtiğiniz koltuğun rahat hareket ediyor olmasına dikkat etmelisiniz.

5.    Ayarlanabilirlik: İdeal ofis koltuğu yükseklik ve alçaklık ayarına sahip olmalı, hatta mümkünse sırt açısı ve kol pozisyonu ayarlama özelliğini de sunmalıdır. Bütün budetaylar, koltuğun daha ergonomik bir kullanım sunması ve çalışanlarınızın rahatlığı açısından önemlidir.

6.    Fiyat: Her zaman bütçenizi göz önünde bulundurmalısınız. Fiyat performans ürünü dediğimiz ürünlere göz atarak hem cebinizi yakmayacak hem de ömürlük kullanım sunacak bir ofis koltuğu bulabilirsiniz.

Ofis Koltuğu Nereden Alınır?

Busypod olarak her zaman en kaliteli ve konforlu ofis ürünlerini müşterilerimize sunmayı hedefliyor. Birbirinden rahat seating koltuk seçeneklerimiz, çalışanlarınıza özel alan sunmayı sağlayan Ofis Telefon Görüşme Kabini ürünlerimiz ve daha nice ürünümüz ile size daha verimli bir ofis yaratma imkanı tanıyoruz. Ofisinizin tüm ihtiyaçları için ürünlerimize göz atabilirsiniz!