Zonguldak’ın Çaycuma ilçesinde belediyenin ürettiği deprem konutlarının ilk ikisi Adıyaman’a kuruldu. Konutların uygun bulunması halinde seri üretime geçilecek.
Çaycuma Belediyesi tarafından deprem bölgesine kurulmak üzere ahşap karkaslı prefabrik konut projesi geliştirdi. Evlerin üretilen ilk prototipini gören TPAO Genel Müdürü Meliha Han Bilgin Adıyaman’a iki adet örnek konut kurulmasını, orada uygun bulunduğu takdirde seri üretime başlanmasını istedi. Bu talep üzerine üretilen iki örnek konut Adıyaman’da kurularak yetkililerin beğenisine sunuldu. 
Gelişmeyi sosyal medya adresinden, “Çaycuma’dan Adıyaman’a destek” başlığıyla duyuran Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, “6 Şubat depremleri ile Belediye bünyesinde hazırlığa başladık. Deprem bölgesinde, yıkım o kadar büyük ki, yeni evlerin yapılmasının uzunca bir süre alacağını, bu süre zarfında barınma gereksinimi olacağını, çadırlarda bu kadar uzun süre yaşanamayacağını hemen ilk anlarda hissettik. 1999 depreminden edindiğimiz tecrübe ile Çaycuma’dan bu hususta mütevazı katkıda bulunmak için kolları sıvadık.” dedi. 
Üretilen evlerin özellikleri hakkında bilgi de veren Kantarcı, “30 m2 büyüklüğünde, içinde yatak odası, WC-banyosu, mutfağı, oturma odası olan ahşap konut tasarladık. Çaybel’in atölyesinde, lego gibi modüler tarzda yaptığımız tasarımın bir örneğini oluşturduk. Konteyner barınmayla kıyaslanamayacak kadar konforlu olan, çam kokulu ve mükemmel yalıtımlı ev çok ilgi gördü. Şu sıralar, Fotoğraflarda görüleceği üzere Adıyaman’da TPAO çalışanlarının görmesi için iki adet örnek evin montajına başlandı. Beğenilirse seri üretimle devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

Haber Merkezi

Editör: Murat Barutçu