Zonguldak İnsan Hakları İstişare Toplantısı, Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

Asgari ücretle ilgili tahminler gelmeye başladı Asgari ücretle ilgili tahminler gelmeye başladı

Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü Konferans Salonunda İnsan Hakları Sorunlarını Tartışmak ve İnsan Hakları konularında bilgi ve görüş alışverişi yapmak amacıyla Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu tarafından Zonguldak İnsan Hakları İstişare Toplantısı düzenlendi.

Toplantıya; Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz, Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu Başkanı Prof. Dr. Muharrem Kılıç, kamu kurum ve kuruluşları müdürleri, Sivil Toplum Kuruluşları temsilcileri ve davetliler katıldı.

KILIÇ: “İNSAN HAKLARI MÜKTESEBAT OLARAK KARŞIMIZA ÇIKIYOR”

Programın açılış konuşmasını yapan Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu Başkanı Prof. Dr. Muharrem Kılıç: “İnsan hakları meselesi gerçekten bütün insanlığın tarih boyunca yüzleştiği, karşı karşıya kaldığı ve ne yazık ki hep ihlallerle, özgürlüklerin kısıtlanmasıyla, hakların ihlal edilmesiyle yaşanan trajediler sonrasında ortaya çıkan bir müktesebat olarak karşımıza çıkıyor. İnsanlık tarihi hak ve özgürlükler alanında vermiş olduğu kimi zaman gözyaşıyla, kimi zaman kanla, kimi zaman sivil mücadele ile ortaya koymuş olduğu ulvi ve kutsal mücadelelerin sonucunda ortaya çıkan bir müktesebat bir birikim. Bizler bu çağ kuşağının evlatları olarak 21. Yüzyılda bu birikimin üzerine bir anlamda mirasçısı olarak varlık gösteriyoruz. Kendimizi, hak ve özgürlüklerimizi doyasıya sahip olduğumuz imkanlar ölçüsünde kişiliğimizi gerçekleştirme noktasında bu imkana kavuşmuş durumdayız. Bunu gerçekleştirmek için insanlık mücadelesini sürdürdüğünü ifade etmemiz gerekiyor” dedi.

TUTULMAZ: “İNSAN HAKLARI GELİŞEREK BELLİ BİR AŞAMAYA GELİYOR”

Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz ise şunları söyledi: “İnsan hakları zaman içerisinde evrim göstererek, gelişerek belli bir aşamaya geliyor. Başlangıçta güçlü olan devlet zayıf olan vatandaş zamanla güçlü devlete karşı vatandaşı korumak, kişileri koruma anlayışı ön plana çıkıyor ve bu anlayış içerisinde de sözleşmeler, bildirgeler yayınlanıyor. Anayasalara konuluyor. Kurumlar oluşturuluyor. Ama bu gelişmelere rağmen hala dünyada insan hakları kavramı hem uygulamada hem de teoride hala tartışmalı şekilde devam etmekte. Genel olarak bizim ülkemizde de anayasamız bunu dingin şekilde ele almış 10’uncu maddesinde de düzenlemiştir. Her türlü ayrımcılığa kesinlikle meydan verilmemesi insanların kanun önünde eşit olduğunu da açıkça ifade etmiştir.” Haber: Seçkin KIRARSLAN