BEÜ’den ‘Gurbetteki Zonguldak’ projesi

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Göç Araştırma ve Uygulama Merkezi tarafından Avrupa Zonguldaklılar Derneği işbirliğiyle Gurbetteki Zonguldak isimli proje hayata geçirildi.

BEÜ’den  ‘Gurbetteki Zonguldak’ projesi
30 Eylül 2022 Cuma 20:41

Zonguldak ile ilgili hayata geçirdiği projelerle adından söz ettiren Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi bu konudaki en yeni projelerden biri ise başta Almanya olmak üzere Fransa ve Belçika’da hayatlarını sürdüren Zonguldak yöresi insanının yurt dışında kurduğu yaşantıları konu edinen ‘Gurbetteki Zonguldak’ projesi oldu.

Ülkemizin ve bilhassa Zonguldak kültürünün Avrupa’daki yansımalarını izleyen ekip tarafından projeyle ilgili ilk çalışmalar 2022 Mayıs ve Eylül aylarında tamamlandı.

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Göç Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Hasan Özer, projeyle ilgili yaptığı açıklamada söz konusu projeyle Zonguldak başta olmak üzere Bartın ve Karabük’ü de içine alan yöre insanının Avrupa’nın önemli ülkelerinde kendi kültürlerini nasıl yaşattıklarına dair kapsamlı bilgiler elde etmeyi hedeflediklerini söyledi. Projeyle adeta tarihi bir belge ortaya koymak istediklerini açıklayan Özer, çalışmada görsel unsurlara ağırlık vermeyi planladıklarını dile getirdi.

Üniversitemizin Göç Araştırma ve Uygulama Merkezi bünyesinde daha önce Zonguldak’tan Almanya’ya Göç Hikayeleri ile Zonguldak Yöresinde Yaşayan İnsan Hazineleri projelerinin hayata geçirildiğini hatırlatan Özer, başta BEÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Hakkı Özölçer olmak üzere söz konusu projeye destek ve emek sunan herkese teşekkür etti.

“ZONGULDAK İLE İLGİLİ PROJELERE HIZ VERMEKTE KARARLIYIZ”

Gurbetteki Zonguldak projesinin Zonguldak tarihi ve kültürü bakımından son derece önemli olduğunun altını çizen BEÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Hakkı Özölçer ise Üniversite olarak yeni dönemde Zonguldak ile ilgili projelere yeniden hız verme kararlılığında olduklarını vurguladı.

Üniversitemizin daha önce yayımladığı ve kamuoyuyla paylaştığı Zonguldak’ı merkezine alan çalışmalara yenilerini eklediklerini ifade eden Rektör Özölçer, “Bu çalışmaları sürdürülebilir kılmak, daha önce yapılan çalışmaların fikrî takibini yapabilmek, akademik ve idari bakış açımızın bir gereğidir” şeklinde konuştu.

Kapsamlı ve kuşatıcı bir bakış açısıyla Zonguldak ve yöresinin tüm hususiyetlerine dair projeler geliştirdiklerini belirten Rektör Özölçer, Gurbetteki Zonguldak projesinin de bunlardan biri olduğunu, Proje sayesinde, 60 yıldan beri özellikle Almanya’ya göç ederek orada bir yaşantı kuran insanlarımızın Zonguldak kültürünü Avrupa’nın üç farklı ülkesinde nasıl yaşattıklarını görseller eşliğinde sunduğunu kaydetti.

Rektör Özölçer, Projenin Üniversite ile sivil toplumun iş birliğine örnek teşkil etmesi bakımından da son derece önemli olduğunu belirterek Bilimsel Araştırma Projeleri Birimi tarafından desteklenen Gurbetteki Zonguldak projesine verdikleri destekler için Avrupa Zonguldaklılar Derneği Başkanı Mehmet Karakulak’ın şahsında tüm dernek yönetimine ve üyelerine teşekkür etti ve Proje kapsamında çalışmalarını sürdüren Dr. Öğretim Üyesi Hasan Özer ve Öğretim Görevlisi İ. Kerem Öztürk’ü tebrik ederek çalışmalarında başarılar diledi. (Haber Merkezi)

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.