3600 ek gösterge çalışmaları başladı

Türkiye Kamu Sen Zonguldak İl Temsilcisi Mithat Bülent Bağcı yaptığı açıklamada, “2018 yılında sayın Cumhurbaşkanımızın ifade ettiği bazı unvanların ek gösterge rakamlarının 3600’e yükseltilmesine ilişkin çalışmalar bugün başlıyor” dedi.

3600 ek gösterge çalışmaları başladı
17 Şubat 2022 Perşembe 16:30

Türkiye Kamu Sen Zonguldak İl Temsilcisi Mithat Bülent Bağcı yaptığı açıklamada, “2018 yılında sayın Cumhurbaşkanımızın ifade ettiği bazı unvanların ek gösterge rakamlarının 3600’e yükseltilmesine ilişkin çalışmalar bugün başlıyor” dedi.

Bağcı yaptığı açıklamada, “Türkiye Kamu-Sen olarak başından beri, ek gösterge sorununun yalnızca belli unvanlarla sınırlı olmadığını, bütün kamu görevlilerini doğrudan ilgilendirdiğini belirtiyor, ayrım yapılmaksızın tüm kamu görevlilerinin ek gösterge rakamlarının yükseltilmesi gerektiğine vurgu yapıyoruz” diyerek şunları söyledi:

“Yapılacak ek gösterge düzenlemesinde öğretmen, din görevlisi, hemşire ve polisler yanında müdürler, müdür yardımcıları, şefler, merkez taşra ayrımına tabi tutulanlarla, kurum içi yükselme sınavıyla gelen uzmanlar, idareci konumundaki kamu görevlileri, teknikerler, denetmenler, avukatlar, ek gösterge uygulamasından hiç faydalanamayan teknisyen yardımcısı, şoför gibi Yardımcı Hizmetler Sınıfına dahil olan personel unutulmamalıdır.

İdareciler ile üniversite genel sekreterleri ve yardımcıları açısından da var olan ek gösterge adaletsizliği mutlaka düzeltilmelidir. Benzer durumların birçok unvanda olduğu da bilinmektedir. Uzmanlıklarda, taşra ve merkez uzmanları arasında ek gösterge bakımından farklılıklar yaşanmakta, uzman kadrosunda bulunan kamu görevlileri kariyer uzmanlar ve diğer uzmanlar olarak farklı kategorilerde değerlendirmeye tabi tutulmaktadır.

Ek gösterge uygulamasının belirli bir standardı da bulunmamakta farklı hizmet sınıflarında farklı ek gösterge çizelgesi uygulanmakta, kadroları Yardımcı Hizmetler Sınıfında bulunan personel ek gösterge uygulamasından faydalanamamaktadır.

Kamu görevlilerinin emekli maaşı ve emekli ikramiyesi hesaplamasında en önemli unsurların başında kamu görevlilerinin hizmet sınıfı ve derecelerine göre belirlenen ek gösterge rakamlarına endeksli olarak belirlenen özel hizmet tazminatı yansıtma oranı gelmektedir.

Türkiye Kamu-Sen, yıllardan beri ortaya koyduğu bu sorunlara çözüm üretmek adına elini taşın altına koymuş ve memurlarımızın emekli aylıklarına doğrudan etki eden ek gösterge cetvelleri, özel hizmet tazminatı yansıtma oranları ve diğer konular üzerinde detaylı ve titiz bir çalışma gerçekleştirmiş, kanun taslağı hazırlamıştır. Yapılacak çalışmalarda Konfederasyonumuz Ar-Ge Merkezince hazırlanan bu taslak metinden faydalanılması, ileride ortaya çıkması muhtemel sorunları önleyecektir. Aksi halde yapılacak her uygulama yeni adaletsizlikler ve mağduriyetler yaratacaktır” (Haber Merkezi)

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.