Kahramanmaraş ve çevre illerde büyük hasara neden olan 7,7 ve 7,6’lık depremlerin ardından Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Mehmet Büyükekşi açıklamada bulundu. Büyükekşi, kulüplere yardım çağrısında bulunurken, liglerin akıbeti için karar verileceğini belirtti.

TFF olarak depremzedeler için 20 milyon TL ile yardım kampanyası başlattıklarını dile getiren Büyükekşi, futbolcu, teknik direktör, hakem, gözlemci, temsilci, dernek, ve taraftar olmak üzere futbolun paydaşlarını kampanyaya destek olmaya davet etti.

Millet olarak zor günlerden geçildiğini dile getiren TFF Başkanı, “Milletimiz acı bir gün yaşıyor... Kurtuluş Savaşımızda şerefle kanını döken, kahramanlık destanları yazan ve bayrağımıza rengini veren şehitler diyarı illerimizde bugün yaşanan depremler tüm milletimizi yasa boğdu.” dedi.

Merkez üssü Kahramanmaraş olan ve başta Hatay, Gaziantep, Adana, Osmaniye, Diyarbakır, Malatya ve Şanlıurfa olmak üzere birçok ilde hissedilen depremler sonucu ne yazık ki büyük can kayıpları yaşanıldığını, hala enkaz altında kurtarılmayı bekleyen birçok vatandaşın mevcut olduğunu belirten TFF Başkanı, “Sadece bu illerdeki vatandaşlarımız değil, tüm ülke ağlıyor. Hepimizin kalbi, şu an enkazdan çıkarılan ve çıkarılmayı bekleyen kardeşlerimiz ile birlikte atıyor. Bütün Türkiye'nin düşünceleri, 1999 depreminin acı hatıraları eşliğinde bugün acı çeken kardeşlerinde” şeklinde ifadeler kullandı.

20 Milyon TL ile yardım kampanyası başlatıldı

“Türkiye Futbol Federasyonu olarak ülkemizin son zamanlarda karşılaştığı en büyük felaketlerden biri olan bu depremin yaralarını birlik, beraberlik, yardımlaşma ve dayanışma içerisinde hep birlikte saracağımıza inanıyoruz” diyen Başkan Büyükekşi, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Federasyon olarak; milli yas ilan edilerek dalgalanan şanlı bayrağımızın yarıya çekildiği bu zor dönemde; 'gün tek yürek olma günüdür' diyerek yardım kampanyası başlatma kararı aldık. AFAD Başkanlığınca koordine edilen aşağıda belirtilen hesaba TFF olarak 20 milyon TL bağış yaparak yardım kampanyamızı başlatıyoruz. Milli takımlarımızın tüm mensuplarını, kulüp takımlarımızı, kulüp Başkanlarımızı, tüm futbolcularımızı, teknik direktörlerimizi, hakemlerimizi, gözlemcilerimizi, temsilcilerimizi, derneklerimizi, iyi günde ve kötü günde futbol sevgisini cömertçe paylaşan tüm taraftarlarımızı halkımızın bu elim gününde depremzedelerimizin yanında durmaya ve başlattığımız kampanyaya nakdi olarak destek olmaya davet ediyoruz. Biz; büyük ve güçlü bir aileyiz. Zorluklarda, felaketlerde birbirine daha da çok kenetlenen bir camiayız. Gelin bugün el ele verelim ve birlikte destek olalım.

Söz konusu depremlerde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza bir kez daha Allah'tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar, ailelerimize sabırlar niyaz ediyoruz. Devletimize, arama kurtarma ekiplerine, sağlık personeline, insani yardım çalışanlarına güç kuvvet diliyoruz.

TC ZİRAAT BANKASI A.Ş. KAMU KURUMSAL ŞUBESİ - AFAD HESABI

TR 73 0001 0017 4555 5555 5552 04 hesap numarasına desteklerinizi göndermenizi bekliyoruz.

"DEPREM" yazarak 1866'ya da SMS göndererek kampanyamıza destek olmanızı istiyoruz.”

LİGLER İÇİN KARAR GÜNÜ BUGÜN

Mehmet Büyükekşi, liglerle ilgili alınacak kararla alakalı olarak, "Türkiye Futbol Federasyonu olarak devletimizle sürekli iletişim halindeyiz. Bu kapsamda Gençlik ve Spor Bakanımızın da açıklamasında olduğu gibi spor müsabakaları ertelendi. Biz de futbol liglerimizde oynanacak maçlarımızı erteledik. Salı (bugün) günü tüm ligler için kararımızı paylaşacağız" açıklamasını yaptı.

Editör: Hüseyin EKİNCİ