AW068366_05

Yaya geçidinde adama çarptı! Yaya geçidinde adama çarptı!

Karabük Haber – UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan Karabük’ün Safranbolu ilçesiyle özdeşleşen ve kilosu 250 bin lirayı bulan safranda rekolte bu yıl mevsimin kurak geçmesi nedeniyle düşük olması bekleniyor.

"Dünyanın en pahalı baharatı" olarak adlandırılan, Safranbolu ilçesiyle özdeşleşen safran bitkisi boya, yemek, kozmetik, ilaç ve gıda gibi birçok alanda kullanılmasının yanı sıra; hücre yenileme, hafızayı güçlendirme, astım ve solunum yolu hastalıkları, sindirim ve diş eti güçlendirme gibi birçok etkisi bulunuyor. Ağustos ayında ekimi yapılan safran bitkisi Ekim-Kasım aylarında boyu 15-30 santimetre uzunluğa geldiğinde toplanıyor. Karabük'ün Safranbolu ilçesinde 3 bin 500 yıllık geçmişe sahip, Bizans döneminde Batı Anadolu'da ticareti yapılan, Osmanlı döneminde de önemini koruyan safranda rekoltenin mevsimin kurak geçmesi nedeniyle düşük olması bekleniyor.

İhlas Haber Ajansı (İHA) muhabirine konuşan üretici İsmail Yılmaz, bu yıl hava sıcaklıklarının fazla olması dolayısıyla safran hasadına 12 gün geç başladıklarını belirterek, “Bugünlerde sezonun ve çiçeklenmenin en hızlı zamanı. İnşallah bir 15 Kasım'a kadar falan devam edeceğini umuyoruz. Ondan sonra da herhalde artık çiçeklenme son bulur” dedi.

Yılmaz, kuraklık nedeniyle safranda rekoltenin geçen yıla göre daha düşük olacağını tahmin ettiğini söyledi.

Bu yıl 15 dönüm alanda safran ekimi yaptığını ifade eden Yılmaz, “İnşallah tabii bir aksilik olmazsa bir 10 kilogram civarında ürün hasat etmeyi planlıyoruz. Tabii geçen yıl 27 dönüm civarında bir alanda üretim yapıyorduk. Sahayı dinlenmeye aldık, soğanları bir başka yere transfer yaptık. Onun için bu sene daha az hasat edeceğiz” diye konuştu.

“Safran hasadı döneminde Safranbolu’ya yurt içinden ve yurt dışından turlar ya da VIP misafirler çok geliyor” diyen Yılmaz, şunları kaydetti:

“Tarlada çiçeği görmek veya satın almak için. Merak edenler var. Fotoğrafçılar, doğacılar var. Sahada bu çiçeği taze koklamak isteyenler var. Oldukça misafirlerimiz kalabalık.”

Yurtdışından çok ziyaretçinin geldiğini aktaran Yılmaz, "Bunun yanında bir Arap ülkelerinden Kuveyt'ten işte Dubai'den, Katar'dan gelenlerimiz de var” ifadelerine yer verdi. İHA

AW068366_04

AW068366_02

Sosyal Bilimler Festivali'nin programı belli oldu Sosyal Bilimler Festivali'nin programı belli oldu

AW068366_03

AW068366_01

AW068366_09

AW068366_08

AW068366_06

 

Düzce'de kahverengi kokarcayla mücadele için panel düzenlendi Düzce'de kahverengi kokarcayla mücadele için panel düzenlendi

Düzce güne sisle uyandı Düzce güne sisle uyandı

Öğretmenlere 100. yıl müjdesi gelecek mi? Öğretmenlere 100. yıl müjdesi gelecek mi?

Köylüler dayanaklı köprü istiyor! Köylüler dayanaklı köprü istiyor!

Yaya can verdi, sürücü kaçtı! Yaya can verdi, sürücü kaçtı!

Sokak hayvanları için dev adım! Sokak hayvanları için dev adım!

Hizbullah operasyonu şehidi için Manisa emniyet müdüründen vefa ziyareti Hizbullah operasyonu şehidi için Manisa emniyet müdüründen vefa ziyareti

Gece yarısı facia! 2 genç hayatını kaybetti! Gece yarısı facia! 2 genç hayatını kaybetti!

Genç kıza araba çarptı, yaşamını yitirdi! Genç kıza araba çarptı, yaşamını yitirdi!

Silah sahibini vurdu! O anlar kamerada! Silah sahibini vurdu! O anlar kamerada!

Çöpe atılan bebekle ilgili kan donduran detay! Boğularak ölmesini istemişler! Çöpe atılan bebekle ilgili kan donduran detay! Boğularak ölmesini istemişler!

Çöpte bulunan bebek hayata tutunmaya çalışıyor! Çöpte bulunan bebek hayata tutunmaya çalışıyor!

Motosiklet öğrencinin hayatını aldı! Motosiklet öğrencinin hayatını aldı!

Tırla otomobil çarpıştı! Tırla otomobil çarpıştı!

Tırla otomobil çarpıştı, yolcu kazayı ucuz atlattı! Tırla otomobil çarpıştı, yolcu kazayı ucuz atlattı!

BAİBÜ, ortodonti randevu çilesine son verdi! BAİBÜ, ortodonti randevu çilesine son verdi!

Ofsayt tartışmalarına son! Yarı otomatik sistem geliyor Ofsayt tartışmalarına son! Yarı otomatik sistem geliyor

Düzce Belediyesi, asansör denetimlerinde düğmeye bastı! Düzce Belediyesi, asansör denetimlerinde düğmeye bastı!

Düzce'de uyuşturucu ile mücadele sürüyor! 18 şüpheli yakalandı Düzce'de uyuşturucu ile mücadele sürüyor! 18 şüpheli yakalandı