Devrek Tarım ve Orman İlçe Müdürü Rıfat Verim, ilçede bazı köylerde uğur böceklerinde yoğun artış yaşandığını ifade etti.

Zonguldak’ın Devrek ilçesine bağlı Gerze ve birçok köyde uğur böceklerinin sayılarının artması vatandaşları tedirgin etti. Vatandaşlar sayıca fazla olan uğur böcekleri nedeniyle endişelendiklerini ifade etti.

Gündüz havaların ısınması ile birlikte ortaya çıkan uğur böcekleri vatandaşlara zor anlar yaşatıyor. Cadde ve sokakları kaplayan uğur böcekleri, açık pencere ve kapılardan evlerin içerisine kadar girdi. Sayıları oldukça fazla olan uğur böcekleri vatandaşları tedirgin etti.

Yaşanan uğur böceği artışının ardından Devrek Tarım ve Orman İlçe Müdürü Rıfat Verim açıklama yaptı. Verim, “Bu durum seneye meyvelerin, sebzelerin, mahsullerin bol olacağının garantisi.” dedi.

Devrek’te Berat Kandili coşku içerisinde idrak edildi Devrek’te Berat Kandili coşku içerisinde idrak edildi

“VARLIKLARINI KABUL ETMELİ VE ÖZGÜR BIRAKMALIYIZ”

Verim’in açıklaması şu şekilde:

“Bilindiği üzere köylerimizde Uğur böceklerinin yoğunluğunda artış yaşandı. Havaların bir sıcak bir soğuk gitmesiyle birlikte böceklerin davranış şekli de değişti. Uğur böcekleri kışlama alanı olarak evlerimizi, balkonlarımızı tercih etti. Bunları uzaklaştırmak, öldürmek yerine varlıklarını kabul etmeli ve özgür bırakmalıyız. Bu durum seneye meyvelerin, sebzelerin, mahsullerin bol olacağının garantisi. Uğur böcekleri zararlı böceklerle beslenmekte ve insanlara zararı olmamaktadır. Eğer öldürülürse zararlı böcekler ortaya çıkacaktır. Bu konuda halkımızdan bilinçli olmalarını ve Uğur böceklerini imha etmek yerine korumalarını rica ediyoruz. Uğur böcekleri normalde açık havada yaşadıkları ve bitki zararlılarıyla beslendikleri için faydalı sayılırlar. Bu böcekler böcek ilacı (pestisit) ihtiyacını azaltmada oldukça faydalı olmuş ve birçok hastalığa sebep olan, yaprak bitleri, akarlar ve kabuklu bitler taşıyan sert ağaçlı ormanları rahatlatmıştır.” İHA

AW058612_03AW058612_02AW058612_01