Meclis Plan ve Bütçe Komisyonundan geçen yasa teklifine göre, emekli aylıklarına yapılacak yüzde 25’lik zam oranının “kök maaş” üzerinden uygulanacağını, bu nedenle emekli maaşı 6 bin lira dolayında olan milyonlarca emekliye, aslında hiç zam yapılmamış olacağını söyleyen Milletvekili, aynı şekilde yaklaşık 16 milyon emeklinin büyük bir bölümünün aylıklarının asgari ücretin altında kalacağına dikkat çekti.

Zam oranlarına istinaden hükümet tarafından hazırlanan yasa tasarısının emekliyi açlık ve yoksulluğa mahkûm edeceğinin altını çizen Yavuzyılmaz, artış oranının, asgari ücretteki gibi %34 olması, en düşük emekli maaşının da asgari ücrete endekslenmesi gerektiğini vurguladı.

Ülke genelinde nüfusa oranla an fazla emeklinin Zonguldak’ta yaşadığını, bu nedenle emeklinin yoksullaşmasının, Zonguldak’ın yoksullaşması anlamına geleceğini ifade eden CHP’li vekil, tepkilerini şu sözlerle aktardı:

“Milyonlarca emekliye aslında zam yapılmamış olacak”

“Emeklilerimize yapılacak zammı içeren torba yasa Meclis Plan ve Bütçe Komisyonundan geçti ancak Genel Kurula henüz gelmedi. Yasa teklifine göre, emekli aylıklarına yapılacak % 25’lik zam oranı “kök maaş” üzerinden uygulanacak. Bu durumda maaşı 6 bin lira dolayında olan milyonlarca emekliye aslında zam yapılmamış olacak.

MHP il kongresi tek liste ile gerçekleşecek MHP il kongresi tek liste ile gerçekleşecek

Çünkü 6 bin TL kök maaşı bulunan bir emeklinin en düşük emekli aylığı hazine desteği ile zaten 7 bin 500 TL’yi buluyor. Bu durumda 6 bin lira emekli aylığı alan emeklinin maaşına yapılacak %25 oranındaki iyileştirme, kök maaşa yapılacağı için maaş yine 7 bin 500 TL dolayında kalıyor, yani sıfır zam yapılmış oluyor. Aynı şekilde yaklaşık 16 milyon emeklinin büyük bir bölümünün aylıkları da asgari ücretin altında kalacak. Diğer yandan hazine desteği ile maaşı 7.500 TL’yi anca bulan emeklilerin büyük bölümü Bağ – Kur emeklisi. Bu düzenlemeler ile Bağ- Kur emeklisi ile memur emeklisi arasındaki maaş farkı makası da her geçen gün artıyor. 

“Emekliler açlık sınırının altındaki maaşa mahkûm edilmeye devam edecek”

Temmuz ayında açıklanan açlık sınırı yaklaşık 9 bin, yoksulluk sınırı ise 30 bin TL dolaylarında. Yani bu düzenleme ile milyonlarca emekli açlığa mahkûm edilmeye devam edecek. Defalarca ifade ettik ve kanun teklifleri verdik. Artış oranının en az asgari ücretteki gibi %34 olması, en düşük emekli maaşının da artık asgari ücrete endekslenmesi gerekiyor. Memurlara yapılacak 8 bin 77 TL’lik seyyanen (Eşit biçimde) zammın, aynı şekilde emekliler için de yapılması ve ‘kök maaşa’ eklenmesi gerekiyor.

”Emeklinin yoksullaşması, Zonguldak’ın yoksullaşması anlamına geliyor”

Unutmamak gerekir ki, Zonguldak nüfusa oranla an fazla emeklinin yaşadığı il konumunda. Yaklaşık 170 bin emeklinin kalbi bu şehirde atıyor. Binlerce emekli şehrin ekonomi döngüsü içinde harcama yapıyor. Bu nedenle bu tür düzenlemeler en çok bizleri etkiliyor. Emeklinin yüzünün gülmesi demek, Zonguldak esnafının, Zonguldak ekonomisinin yüzünün gülmesi demek. Emeklinin yoksullaşması da Zonguldak’ın her geçen gün biraz daha yoksullaşması anlamına geliyor.” (Haber Merkezi)