Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, Japonya ziyareti sırasında bir dizi resmi temasta bulundu. 28 Kasım Salı günü Fukuoka Fahri Konsolosu Ishihara Susumu,  Yame Belediye Başkanı Mitamura Tsuneyuki, Milli Savunma Bakanı Danışmanı Yoshihiro Ota, Kumamoto Valisi Ikuo Kabashima ve Kumamoto Belediye Başkanı Yardımcısı Takahisa Nakagahito ile görüşen Başkan Kantarcı, yaşadığı Japonya ile Türkiye arasında köprü vazifesi yapan Zonguldaklı İş İnsanı Murat Enşici’ye bu organizasyonu için teşekkür etti.

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, oğlunu ziyaret amacıyla gittiği Japonya’da bir yandan hasret giderirken bir yandan da önemli temaslarda bulunuyor. Başkan Kantarcı’nın ilk resmi ziyareti Türkiye Cumhuriyeti’nin Fukuoka Fahri Konsolosu Ishihara Susumu’ya oldu.  Susumu ile yaklaşık 45 dakika görüşen Başkan Kantarcı, Fahri Başkonsolos’a Çaycuma ve çevresi ile belediyesinin hizmetleri konusunda bilgiler verdi.

HATAY’A YAPILAN KONUTLAR ÇOK KIYMETLİ

Çaycuma Belediyesinin Hatay’a deprem konutu yapmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Susumu İş İnsanı Murat Enşici’nin Başkanlığını yaptığı Kader Birliği (GOEN) Derneğinin Hatay’a bir konut bağışlamasının da anlamlı bir karar olduğunu söyledi. Gelecekte de Türkiye ile yardımlaşmayı ve dayanışmayı sürdüreceklerini belirten Sususmu’ya kabulünden dolayı teşekkür eden Başkan Kantarcı, Türk Japon ilişkilerinin daha da ilerilere taşınması için her türlü çabayı harcamaya hazır olduğunu belirtti.

YAME BELEDİYESİNİ DE ZİYARET ETTİ

Başkan Kantarcı’nın İş İnsanı Murat Enşici ve Oğlu Fırat Cem Kantarcı eşliğinde ziyaret ettiği bir diğer kurum da Fukuoka’ya bir saatlik uzaklıktaki 60.000 nüfuslu, çay üreticiliği ile ünlü Yame şehri oldu. Burada Belediye Başkanı Mitamura Tsuneyuki ve yetkililerle ile bir araya gelen Başkan Kantarcı, kendilerine gösterilen konukseverlikten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Türkiye’deki büyük depremden duyduğu üzüntüyü belirten Başkan Mitamura depremin yaralarının en kısa sürede sarılmasını arzu ettiğini belirterek, kendilerinin de GOEN sayesinde katkı sunduğunu ve bundan sonra da ellerinden geleni yapacağını söyledi.  Başkan Kantarcı, iki belediye arasında dostluk bağlarının geliştirilmesi için yapılacak çalışmaların da konuşulduğu ziyaretin sonunda Çaycuma Belediyesinin felakete sunduğu katkının önemine işaret ederek kendine teşekkür eden mevkidaşını Türkiye’ye davet etti.

ÇAYCUMA BELEDİYESİNİN DEPREM KONUSUNDAKİ DUYARLILIĞI TAKDİRE ŞAYAN

Başkan Kantarcı’nın gün içindeki temasları, daha güneyde bulunan Kumomota kentinde devam etti. Japonya’nın önemli kentlerinden olan Kumomata’da Milli Savunma Bakanı Danışmanı Yoshihiro Ota ile bir araya gelen Kantarcı, iki halk arasında geliştirilecek işbirliklerinin dünya barışı açısından önemine değindi.

Belediye başkanı adayından ilginç vaat! Belediye başkanı adayından ilginç vaat!

KUMAMOTO VALİLİĞİNDE SICAK KARŞILAMA

Daha sonra ziyaretine gittiği Kumamoto Valisi Ikuo Kabashima’nın Başkan Kantarcı’yı geniş bir heyetle karşılaması ziyarete verilen önemim göstergesi oldu.Türkiye ile dostluğun öneminin vurgulandığı görüşmede karşılıklı armağanlar sunuldu. Kantarcı, Vali Kabashima’ya Kadıoğlu Mozaiklerindeki Ambrosia görselinden oluşan plaketle Türk Bayrağı rozeti takdim ederken, Vali Kabashima kentin simgesi olan “ayı” rozetini Kantarcı’nın yakasına taktı.  Görüşmede iki ülke arasındaki dostluklarla, Türkiye’de yaşanan depremle dayanışma çalışmaları ön planda yer aldı.

NAKAGAHİTO KANTARCI’NIN TÜRKİYE DAVETİNİ KABUL ETTİ

Kantarcı günün son ziyaretini Kumamoto Belediye Başkanı Yardımcısı Takahisa Nakagahito’ya yaptı. Başkan Yardımcısı Türkiye’nin Ankara, İstanbul, İzmir ve Kapadokya bölgelerini 30 yıl önce gezdiğini ve çok sevdiğini dile getirdi. Kobe depremini yaşadığını ve büyük kayıplara uğradığını söyleyen Nagahito, Türkiye’de yaşanan son depremin nasıl yıkıcı sonuçlar doğurduğunu çok iyi bildiğini de ifade etti. Kantarcı’nın Türkiye davetini kabul eden Başkan Yardımcısı, bu ziyareti mümkün olan en kısa zamanda gerçekleştireceğini söyledi.

ÇAYCUMA BELEDİYESİNİN DEPREM KONUSUNDA GÖSTERDİĞİ DUYARLILIK HER TÜRLÜ TAKDİRİN ÜSTÜNDE

Gün içindeki tüm görüşmelerde Japon yetkililer, Türkiye’de yaşanan depremden duyduğu derin üzüntüyü dile getirirken Çaycuma Belediyesinin gösterdiği duyarlılığın her türlü övgünün üstünde olduğunu belirtti. Türkiye ve Japonya’nın tarihten gelen bağlarının da konuşulduğu görüşmelerde, bu ilişkilerin daha ilerilere taşınması için birlikte yapılacak çalışmalar üzerinde de duruldu.

DÜNYA BARIŞINA DA KATKI SUNUYORUZ

Olağan belediyecilik hizmetlerinin yanı sıra birkaç ülkedeki kardeş kentleriyle geliştirdikleri güzel ilişkiler aracılığıyla halklar arasındaki önyargıları kırarak dünya barışına da katkı sunduklarını söyleyen Başkan Kantarcı, çok uzaklarda oldukları halde başta geleneklerine bağlılık olmak üzere kültürel pek çok benzerlikleri olan Japonya ile de dostluk ilişkilerini geliştirmek istediklerini söyledi. Başkan Kantarcı, kendilerine hüsnükabul gösteren tüm yetkilileri Çaycuma’ya davet ederek,  geleneksel Türk konukseverliği ile tanıştırmak istediklerini de sıklıkla dile getirdi. (Haber merkezi)

WhatsApp-Image-2023-11-29-at-12.14.31

WhatsApp-Image-2023-11-29-at-12.14.32-(1)

WhatsApp-Image-2023-11-29-at-12.14.32-(2)

WhatsApp-Image-2023-11-29-at-12.14.31-(1)

Fırıncılar zor durumda! Yetkililerden destek bekliyorlar... Fırıncılar zor durumda! Yetkililerden destek bekliyorlar...

Fırınlar kapanacak mı? Acil çözüm bekliyorlar Fırınlar kapanacak mı? Acil çözüm bekliyorlar

Soğuksu - Acılık yolunda sona gelindi Soğuksu - Acılık yolunda sona gelindi