Amasra’ya gelenlerin mutlaka tadına baktığı ve hayran kaldığı tatlılardan ballı yoğurt, özellikle akşam yemeklerinden sonra mide rahatlattığı için tercih ediliyor. Balık sofralarının bitiminde gelen tatlı, manda yoğurdu ve balla yapılıyor. Üzerine çekilmiş ceviz ya da fındık dökülen tatlı, güzel bir çayın yanında da harika gidiyor.

Yoğurt kendi başına içerisinde birçok vitamin ve mineral barındırır. Ancak balla karıştırılıp her gün tüketildiğinde sağlığımız için sayısız faydası bulunmakta. Haftada bir gün ballı yoğurt yediğinizde vücudunuzda meydana gelebilecek olan değişimleri merak ediyorsanız hemen açıklayalım. İşte haftada bir gün ballı yoğurt yemenin faydaları…

Yoğurt probiyotik kaynağı ve protein kaynağı olması açısından sağlığımız açısından oldukça faydalı bir besin. Balda içerisinde sayısız mineral bulundurmasından dolayı doğal antibiyotik olarak bilinmektedir. Bu kadar faydalı olan iki besin beraber tüketildiğinde sağlığımıza oldukça fayda sağlıyor.

Bal içerisinde folat ve bolca C vitamini barındırmasından dolayı yoğurtla beraber tüketildiğinde bağışıklık sistemini güçlendirerek vücuda enerji veriyor. Sinirleri sakinleştirir. Psikolojik hastalıkları tedavi ettiği söylenmektedir.

Diş ve diş eti hastalıklarını tedavi edici özelliği olduğu söylenmektedir. Özellikle diş eti çekilmesine iyi geldiği bilinmektedir.

Spor yapanlara spor öncesi tüketmemeleri tavsiye edilir. Dilerseniz içerisine ceviz de ilave edebilirsiniz.

İçerisinde yüksek kalsiyum bulundurduğundan kemik erimesini geciktirdiği söylenmektedir.

Bağırsak hastalıklarına iyi geldiği, kolon kanseri tedavisinde etkili olduğu söylenmektedir.

Ballı Yoğurt İçin Malzemeler

3 yemek kasığı yoğurt

2 yemek kasığı bal

Bu çorba sadece kalabalıkta tüketiliyor Bu çorba sadece kalabalıkta tüketiliyor

Çekilmiş ceviz ya da fındık

Yapımı

Yoğurdu tabağa dökün,

Üstüne bal,

Onların da üstüne ceviz veya fındık… (Virda Şahin)