AW071600_06

Evli ve iki çocuk babası çıkan kavgada öldürüldü! Evli ve iki çocuk babası çıkan kavgada öldürüldü!

Düzce Haber – Düzce'nin Akçakoca ilçesindeki tarihi çarşı kadın istihdamına büyük destek veriyor. Kadınların bir arada olduğu pazara girebilmenin tek şartı ise "üretim" yapmak.

Akçakoca Tarihi Mahalle Kadın Kooperatifi tarafından kurulan tarihi çarşı, kadın üreticilerin yanında oluyor. Burada tezgah açan kadınlar el emeği göz nuru ürünlerini satışa sunuyor. Sadece üretim yapan kadınların tezgah açabileceği pazar, vatandaşların da beğenisini topluyor.

AW071600_07

"KADIN İSTİHDAMINA VE ÜRETİME ÇOK ÖNEM VERİYORUZ"

Üretime önem verdiklerini söyleyen Akçakoca Tarihi Mahalle Çarşısı Derneği Başkanı Gülten Özdeş, "Burada herkes esnaf olabilir ama üretmek kaydıyla. Üreten her üreticiyi, özellikle üretici kadınlarımızı bu tarihi çarşıda değerlendiriyoruz, ürünlerini değerlendiriyoruz, kendilerini sosyalleştiriyoruz. Kadınların burada ürün satabilmeleri için yüzde 65 kendilerinin üretmeleri gerekiyor. Yüzde 35'te buraya gelen vatandaşların ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için alınabilir. Kadın istihdamına ve üretime çok önem veriyoruz. Burada buna dikkat etmezsek her yerle aynı olmuş oluruz. Kimselere benzemek istemiyoruz. Kendimiz olmak istiyoruz. Kendi ürünlerimizle öne çıkmak istiyoruz. Zaten tarihi doku içerisindeyiz. Burası tarihi doku ve tarihi evlerle dolu. Bu ambiyansın içinde güzel şeyler yapmaya çalışıyoruz" dedi.

AW071600_05

"KIZILCIK ŞURUBU YA DA KIZILCIK SUYUNUN COĞRAFİ İŞARETİNİ ALMAK İSTİYORUZ"

İlçenin coğrafi işaretli ürünlerinden bahseden Özdeş, 3 coğrafi işaret kazandırılmış ürünün ardından şimdi kızılcık şurubu ya da suyunun da coğrafi işaret kazanması için uğraştıklarını dile getirdi. Özdeş, "Coğrafi işaretli ürünlerimiz var biliyorsunuz. Mancarlı pide, Melengücceği tatlısı ve Akçakoca sarı fındığı coğrafi işaretlidir. Bu pazar kurulduktan sonra bu ürünlerin daha çok tanınması sağlandı. Başka bir ürün için de çalışıyoruz. Kızılcık şurubu ya da kızılcık suyunun coğrafi işaretini almak istiyoruz" diye konuştu.

"HERKESİN TARİHİ ÇARŞIYI VE AKÇAKOCA'MIZI GÖRMESİNİ İSTİYORUZ"

Turiste yönelik bir pazara dönüşen, kadınların el emekleri ve yöresel yiyeceklerin sergilendiği tarihi çarşıya ve Akçakoca'ya vatandaşları davet eden Özdeş, "Burada kadınlar el emeklerini sergiliyor. İnsanların bunları görmesini, yöresel yemekleri tatmasını istiyorum. Herkesin Akçakoca tarihi çarşıyı ve Akçakoca'mızı görmesini istiyoruz" ifadelerini kullandı. İHA

AW071600_04

AW071600_02

AW071600_01

Düzce'de uyuşturucu operasyonu: 'Uyuşturucu üssü' bulundu Düzce'de uyuşturucu operasyonu: 'Uyuşturucu üssü' bulundu

Ters yön faciası! Hamile kadın ve bir çocuk öldü, 10 kişi yaralandı Ters yön faciası! Hamile kadın ve bir çocuk öldü, 10 kişi yaralandı

“Türkiye yüzyılı kadınların yüzyılı olacak” “Türkiye yüzyılı kadınların yüzyılı olacak”

Otomobil takla attı, sürücü hayatını kaybetti! Otomobil takla attı, sürücü hayatını kaybetti!

Tablet tamirinde alevli son! Tablet tamirinde alevli son!

46 yıllık rekor! Yeniden aday oldu! 46 yıllık rekor! Yeniden aday oldu!

Evde ölü bulunan kadın komşusu tarafından öldürülmüş! Evde ölü bulunan kadın komşusu tarafından öldürülmüş!

Su kuyusu açma hayalleri göçük altında ölüme dönüştü! Su kuyusu açma hayalleri göçük altında ölüme dönüştü!

Zafer partisi İlçe Başkanı'nın ölümünde şok! Kaybolduğu gün… Zafer partisi İlçe Başkanı'nın ölümünde şok! Kaybolduğu gün…

Kadın arabayla seyir halindeyken erkek arkadaşı tarafından vuruldu! Kadın arabayla seyir halindeyken erkek arkadaşı tarafından vuruldu!

Karadeniz'in hırçın sularında balıkçı kadınlar Karadeniz'in hırçın sularında balıkçı kadınlar

Kafeteryada korku dolu anlar! Bir anda bomba gibi patladı! Kafeteryada korku dolu anlar! Bir anda bomba gibi patladı!

Tilki oyun parkında aç kaldı! Tilki oyun parkında aç kaldı!

Sis üç aracı birbirine kattı! Sis üç aracı birbirine kattı!

Boluspor, Sakaryaspor'u yenerek zirveye yükselmek istiyor Boluspor, Sakaryaspor'u yenerek zirveye yükselmek istiyor

Çiftçi traktör kazasında öldü! Çiftçi traktör kazasında öldü!

Aksaray Malaklısı dünyaya açıldı Aksaray Malaklısı dünyaya açıldı

22 yaşındaki genç, 3. Kattan atladı! 22 yaşındaki genç, 3. Kattan atladı!