Çelenk koyma programına, Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz, Zonguldak Belediye Başkanı Ömer Selim Alan, Gaziler ve Şehit Aileleri Sosyal Yardımlaşma Derneği Başkanı Mustafa Yorulmaz, Zonguldak İl Emniyet Müdürü Fahri Aktaş, İl Jandarma Komutanı Cezmi Yalınkılıç, Cumhuriyet Başsavcısı Apdurrahim Alan, BEÜ Rektörü İsmail Hakkı Özölçer, İl Milli Eğitim Müdürü Züleyha Aldoğan, Siyasi parti Başkanları ve çok sayıda sivil toplum kuruluşları katıldı.

Program Şehitlik Anıtına çelenk sunulmasının ardından saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasıyla devam etti.

Törende konuşma yapan Şehit Aileleri Derneği Başkanı Mustafa Yorulmaz; “Türk Ulusu tarih boyunca ülkesinin bütünlüğünü, bağımsızlığını halkının hürriyetini korumak için Çanakkale' de, Sakarya Meydan Muharebesi'nde, Dumlupınar da ve yurdun her köşesinde nice zaferlerde birçok şehit vererek tüm dünyaya gücünü ve kararlılığını ispat Etmiştir. 15 Temmuz’da darbe girişiminde bulunan vatan hainlerini bu nefretle kınıyorum.

Bu vatan için canlarını seve seve feda eden aziz şehitlerimizin aramızda bulunmayışlarının derin hüznünü yaşadığımız bu günde şehit olan tüm evlatlarımızı rahmetle anıyoruz. Ülkemizde 6 Şubatta meydana gelen ve asrın felaketi olarak nitelendirilen deprem hepimize derinden bir acil yaşatmıştır. Depremde vefat eden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Aziz şehitlerimiz; sizler yattığınız yerde rahat uyuyun, kahraman gazilerimiz gönüllerinizi rahat tutun, şehit kanlarıyla sulanan bu vatan topraklarını koruma görevini artık biz ve yeni yetişen gençlerimiz devralmıştır. Ne Mutlu Şehitlik Ve Gazilik Mertebesine Erene Ne Mutlu Türküm Diyene” dedi.

Program kapsamında Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz, Belediye Başkanı Ömer Selim Alan ve Şehit Aileleri Derneği Başkanı Mustafa Yorulmaz Anı defterini imzaladı.

Programda konuşan Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz, "Şanlı tarihimizde büyük bir kahramanlık öyküsü ve zorlu bir savaş sonucunda ulaşılan bir zafer olarak yerini alan Çanakkale Zaferinin 108. yıl dönümünde; kutsal vatan toprağı ve bağımsızlığı uğrunda canını feda ederek bu destan yazan kahramanları gönül borcu, minnet ve rahmetle yâd ediyoruz.  Büyük Önder ATATÜRK'ün sevk ve yürütülen, aziz milletimiz ve kahraman ordumuzca zaferle Çanakkale Deniz ve Kara Savaşları; aziz milletimizin yazgısını değiştiren, tarihin akışına yön veren, topyekûn direniş. Gösterilen, destansı bir var oluş milletçe mücadelesinin ortaya konduğu bir dönüm noktasıdır. Çanakkale Zaferi: önce vatan diyenlerin, egemenlik ve bağımsızlığını, milli birlik ve beraberliğini her şeyin üstünde tutanların, bu uğurda büyük bir azim, inanç ve cesaret  sergileyerek canını verenlerin tarihe kaydettiği onurlu bir mücadelenin adıdır. Çok çetin muharebelerin sonucunda erişilen Çanakkale Zaferi; bir milletin türlü imkânsızlıklara rağmen vatan bütünlüğü, özgürlüğü ve bağımsızlığı söz konusu olduğunda neler yapılabileceğini tüm dünyaya göstermiştir. Bugün aziz vatanımızda özgürce ve güven içerisinde yaşıyorsak, bunu bölünmez bütünlüğü ve Vatanımızın bağımsızlığı uğrunda canını hiç düşünmeden veren aziz şehitlerimize, kahraman gazilerimize, tarihi zaferlerle dolu şanlı ordumuza borçluyuz. Bizlere bu vatanı eden aziz şehitlerimiz emanet büyük ve güçlü devletimizin varlığının güvencesi olarak milletimizin gönlünde ilelebet yaşayacak, ülkemize ve milletimize yönelecek tehditlere karşı koyacak güç ve kararlılıkta olan devletimiz, milletiyle birlikte geleceğe güvenle ulaşacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle; 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü'nde başta cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşları olmak üzere tüm kahramanlarımızı, aziz şehitlerimizi, ebediyete intikal etmiş ve hayatta olan kahraman gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyor; hep değerli şehitlerimizin yanlarında olacağımız aziz sağlıklı ile birlikte yakınlarına ve gazilerimize aileleri huzurlu, mutlu, uzun bir ömür diliyorum (Sertaç ÖZDEMİR)

WhatsApp Image 2023-03-18 at 10.20.09 (2)WhatsApp Image 2023-03-18 at 10.20.13WhatsApp Image 2023-03-18 at 10.20.09 (1)WhatsApp Image 2023-03-18 at 10.20.12 (4)WhatsApp Image 2023-03-18 at 10.20.12WhatsApp Image 2023-03-18 at 10.20.11 (1)WhatsApp Image 2023-03-18 at 10.20.12 (3)WhatsApp Image 2023-03-18 at 10.20.09WhatsApp Image 2023-03-18 at 10.20.10

Editör: Murat Barutçu