Filyos tarih boyunca Tios, Tieion, Tianon, Tium gibi farklı isimlerle anılmıştır. Antik dönemde Bithynia ile Paphlagonia Bölgeleri arasındaki geçiş noktasında bulunan Tios / Tieion Antik Kenti; bugün Zonguldak Çaycuma İlçesi, Filyos Beldesi’nde yer alıyor.

 Antik yazarlarca M.Ö. VII. yüzyılın ikinci yarısında, Tios adlı bir rahip tarafından, bir Miletos kolonisi olarak kurulduğu söylenen ve Hellenistik Dönem boyunca Herakleia Tiranlığı ile Bithynia ve Pontus Krallıkları’na bağlı olan kent, M.Ö. 70’te Romalılar’ın hâkimiyetine girmiş, Bizans Dönemi’nde ise önemli bir dinî merkez konumuna ulaşmıştır.

Filyos’ta can pazarı: Genç kız boğulma tehlikesi geçirdi Filyos’ta can pazarı: Genç kız boğulma tehlikesi geçirdi

2006 yılında başlayan ve günümüze kadar devam eden bilimsel arkeolojik kazılar ve kent alanında yapılan çevre yüzey araştırmalarında, Hellenistik Döneme tarihlenen sur duvarları, Roma-Bizans dönemine ait yapı kalıntıları, Roma dönemi sikkeleri ve çanak-çömlek parçaları ortaya çıkarıldı. 2009 yılında yapılan kazılarda Arkaik döneme ait (M.Ö. 76) siyah ve kırmızı figürlü çanak çömlek parçaları ile Ortaçağ’a ait (M.S.1214’e tarihlenen) 30 değişik tipte sırlıçanak-çömlek parçaları bulundu.

 Karadeniz tarihi ve arkeolojisi için büyük önem taşıyan antik kent, 9 günlük Kurban Bayramı tatilinde ziyaretçi akınına uğradı. Filyos Tios Antik Kenti’ni bu süre zarfında 5 bin 368 kişi ziyaret etti. Aynı zamanda ücretsiz ziyaretçi alan Filyos Tios Antik Kenti, Zonguldak’a değer katmaya devam ediyor.

Whats App Image 2024 06 24 At 10.43.30

Whats App Image 2024 06 24 At 10.43.20 (1)

Whats App Image 2024 06 24 At 10.43.20

Muhabir: Fadime YILMAZ ELMA