Zonguldak’ın Kırat Mahallesi’nde cesedi yakılmış halde bulunan Afgan uyruklu …’ni olayının yankıları sürüyor. Bugün sabah saatlerinde Zonguldak adliyesine getirilen 5 şüpheli hakim karşısına çıkacak. Öte yandan, ülke genelinde de büyük tepkilere neden olan olayın ardından Birlikte Yaşamak İstiyoruz İnisiyatifi ve Göçmen Sendikası Girişimi, Vezir Mohammad Nourtani’ya sahip çıkacaklarını belirttiler.

Zonguldak’ta önüne geçilemeyen ve yaptırımların yetersiz kaldığı kaçak ocak cinayeti olarak adlandırılan Vezir Mohammed Nourtani olayı ile ilgili, Birlikte Yaşamak İstiyoruz İnisiyatifi “Zonguldak’ta kaçak bir madende kayıtsız çalışmak zorunda kalan ve öldürüldükten sonra cesedi yakılan Afgan maden işçisi Mohammad Nourtani’nin katledilmesine karşı düzenlenecek eylemde olacağız. Göçmen işçiler yalnız değildir! 13 Kasım 19.00  Kadıköy Süreyya Operası” açıklamasını yaptı.

Göçmen Sendikası Girişimi ise yaşanan dehşet verici olay ile ilgili, Kaçak maden ocağında katledilen ve cenazesi yakılan 55 yaşındaki Afgan işçi Nourtani’nin cenazesine de anısına da sahip çıkacağız.  İşçi örgütlerine ve halkımıza açık çağrımızdır, bu vahşete sessiz kalmayalım! Ankara - Madenci Anıtı İstanbul - Süreyya Operası  19:00”

OLAY NEYDİ?

Zonguldak’ın Kırat Mahallesi Kocaosman Sokak’ta erkek bir şahsa ait yanmış ceset bulundu. Cesedin kimliği henüz belirlenememişken, sadece kafa kısmının yanmadığı görüldü.

Edinilen bilgiye göre, öğle saatlerinde bölgeden geçen bir vatandaşın ihbarı üzerine, jandarma ekipleri olay yerine sevk edildi. Yolun kenarında bulunan ormanlık alanın girişindeki cesedin, yakıldığı ve vücut kısmının kömür haline geldiği görüldü.

Cumhuriyet Savcısının yaklaşık 2 saatlik incelemesinin ardından kimliği henüz belirlenemeyen ve 50’li yaşlarda olduğu tahmin edilen şahıs Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.

Ekipler bölgede geniş güvenlik önlemi alarak çalışmalarını gerçekleştirdiler. Şahsın yeni yakılmış olabileceğinin üzerinde durulurken, başka bir yerden getirilmiş olabileceği de tahmin ediliyor.

Halil Posbıyık: "Sahili baştan yapıyoruz" Halil Posbıyık: "Sahili baştan yapıyoruz"

Ayrıca, cesedin etrafında çok sayıda alkol şişesinin bulunması ve merkeze çok uzak olmayan bir bölge olması da dikkat çekti.

Haber: Fadime YILMAZ ELMA

yanmıs-ceset