Meteoroloji Genel Müdürlüğü ve AFAD, 23 Mayıs Perşembe günü için Türkiye genelinde kuvvetli yağışlara karşı peş peşe uyarılarda bulundu. Meteoroloji, 15 il için sarı kodlu uyarı yayınladı. Bu iller arasında Bursa, Kocaeli, Sakarya, Bilecik, Düzce, Bolu, Eskişehir, Ankara, Zonguldak, Bartın, Kastamonu, Karabük, Çankırı, Çorum ve Kırıkkale yer alıyor.

AFAD’dan gelen açıklamada ise ani sel ve su baskınlarına dikkat çekildi. Yapılan açıklamada, "Kısa süreli yoğun yağışlar ani sellere, uzun süreli yağışlar ise akarsuların taşmasına neden olabilir. Sellerin yıkıcı etkilerinden korunmak için; bölgenizin sel riskini öğrenin, sel durumunda sakin kalın, sel yatağı ve çukur bölgeleri terk edin, sel sularının içine girmeyin, elektrik kaynaklarından uzak durun. Alacağımız önlemlerle sel kaynaklı can ve mal kayıplarının önüne geçebiliriz." ifadeleri kullanıldı.

ZOTEV Araştırmacı Şair Yazar İbrahim Tığ’a ödül verdi ZOTEV Araştırmacı Şair Yazar İbrahim Tığ’a ödül verdi

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün değerlendirmelerine göre, yurdun büyük bir bölümünde parçalı ve yer yer çok bulutlu bir hava bekleniyor. Marmara, Ege (Muğla hariç), Akdeniz’in iç kesimleri, İç Anadolu, Batı Karadeniz, Orta Karadeniz’in iç kesimleri, Doğu Anadolu’nun güney ve batısı ile Güneydoğu Anadolu’nun kuzey ve doğusunda sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların etkili olacağı tahmin ediliyor.

Yağışların, İç Anadolu’nun kuzeybatısı, Batı ve Orta Karadeniz’in iç kesimleri ile Zonguldak, Kocaeli, Sakarya, Bilecik, Kütahya, Afyonkarahisar ve Isparta çevrelerinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor. Ayrıca, batı kesimlerde toz taşınımı bekleniyor.

Zonguldak, Bartın, Bolu, Düzce ve Karabük İçin Hava Durumu Uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, 23 Mayıs Perşembe günü Zonguldak, Bartın, Bolu, Düzce ve Karabük illerinde kuvvetli yağışlar beklendiğini açıkladı. Bu iller için yapılan hava durumu tahminleri ve uyarılar şu şekildedir:

Zonguldak ve Bartın

Bugün Zonguldak ve Bartın’da hava, parçalı ve çok bulutlu olacak. Öğleden sonra başlayacak sağanak yağışlar, zamanla kuvvetlenerek yerel olarak şiddetli hale gelebilir. Özellikle akşam saatlerinde yağışların etkisini artırması bekleniyor. Ani sel, su baskınları ve yıldırım düşmesi gibi olumsuzluklara karşı vatandaşların tedbirli olmaları gerekiyor. Hava sıcaklığı ise 18-22 derece arasında seyredecek.

Bolu

Bolu’da gün boyu çok bulutlu bir hava hakim olacak. Öğle saatlerinden itibaren başlayacak olan sağanak yağışlar, akşam saatlerine kadar devam edecek. Yağışların yer yer kuvvetli olması bekleniyor. Sel ve su baskınlarına karşı dikkatli olunması konusunda uyarılar yapıldı. Hava sıcaklığı 15-20 derece civarında olacak.

Düzce

Düzce'de de parçalı ve çok bulutlu hava bekleniyor. Öğle saatlerinden itibaren başlayacak olan sağanak yağışlar, akşam saatlerine doğru kuvvetlenerek devam edecek. Ani su baskınlarına karşı dikkatli olunması gerekiyor. Hava sıcaklığı ise 17-21 derece arasında değişecek.

Karabük

Karabük’te sabah saatlerinden itibaren parçalı ve çok bulutlu bir hava bekleniyor. Öğleden sonra başlayacak olan sağanak yağışlar, özellikle akşam saatlerinde yer yer kuvvetlenebilir. Ani sel ve su baskınlarına karşı tedbirli olunması gerekiyor. Hava sıcaklığı ise 16-20 derece arasında olacak.

Genel Uyarılar

AFAD, bu beş il için yaptığı açıklamada, "Kısa süreli yoğun yağışlar ani sellere, uzun süreli yağışlar ise akarsuların taşmasına neden olabilir. Bölgenizin sel riskini öğrenin, sel durumunda sakin kalın, sel yatağı ve çukur bölgeleri terk edin, sel sularının içine girmeyin, elektrik kaynaklarından uzak durun." ifadelerine yer verdi. Vatandaşların, meteorolojik uyarıları dikkate alarak tedbirli

olmalarını ve gerekli önlemleri yönünde uyarıda bulunuldu.

Rüzgar ve Toz Taşınımı

Bolu, Düzce ve Karabük illerinde rüzgarın batı ve güneybatı yönlerden orta kuvvette, zaman zaman kuvvetli (30-50 km/sa) esmesi bekleniyor. Ayrıca, bu bölgelerde toz taşınımı olasılığına karşı, görüş mesafesinde azalma, hava kalitesinde düşüş ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli olunması gerekmektedir.

Hava Sıcaklıkları

Genel olarak bu illerde hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin 3-5 derece üzerinde seyretmesi bekleniyor. Özellikle Zonguldak ve Bartın'da sıcaklıklar 18-22 derece arasında, Bolu'da 15-20 derece, Düzce'de 17-21 derece ve Karabük'te 16-20 derece arasında değişecektir.

Genel Öneriler

Vatandaşların sel ve su baskını riskine karşı dikkatli ve tedbirli olmaları, ani sel tehlikesine karşı hazırlıklı bulunmaları önemlidir. Araç kullanacak olanların yollarda oluşabilecek su birikintilerine karşı dikkatli olmaları, mümkünse zorunlu olmadıkça dışarı çıkmamaları tavsiye edilmektedir. Elektrik kaynaklarından uzak durulması ve sel sularına girilmemesi gerektiği de özellikle vurgulandı.

Meteorolojik uyarı ve hava durumu bilgilerini düzenli olarak takip etmek, gerektiğinde yetkililerin talimatlarına uymak büyük önem taşımaktadır. Alınacak basit önlemlerle can ve mal kaybının önüne geçilebileceği unutulmamalıdır.

23 Masıy4

Kaynak: Haber Merkezi