Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Farabi Kampüsü, 15 Temmuz Şehitler Kampüsü ve İbni Sina Kampüsünde ikişer adet olmak üzere toplamda altı adet şarj istasyonu kuruldu.

CHP'den alternatif tören CHP'den alternatif tören

Dünyada sera gazlarının artışı, çevre kirliliği ve doğal kaynakların azalımı ile sürdürülebilirlik kapsamında çevre dostu kaynaklara örnek olan elektrikli araçların kullanımı giderek yaygınlaşıyor. Ülkemizin yerli ve milli üretimi TOGG araçlarıyla birlikte elektrikli araçların kullanımı ve yenilenebilir enerjiye verdiği önemin farkındalığını Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi, kampüslerine kurduğu elektrikli şarj istasyonlarıyla destekliyor. Bu  kapsamda ZBEÜ Farabi Kampüsü, 15 Temmuz Şehitler Kampüsü ve İbni Sina Kampüsünde ikişer adet olmak üzere toplamda altı adet şarj istasyonu kuruldu. Üniversitede kurulan 6 adet elektrikli sarj istasyonunda toplamda 9 adet araç aynı anda şarj edilebiliyor. Farabi kampüsündeki şarj istasyonundan öğrenci ve personel faydalanabiliyorken, 15 Temmuz Şehitler Kampüsü ve İbni Sina Kampüsünde yer alan elektrikli araç şarj istasyonları da öğrenci, personel ve vatandaşlara hizmet veriyor.

Rektör Prof. Dr. İsmail Hakkı Özölçer, ZBEÜ’nün de bu doğrultuda kampüslerinde yeşil çevreye olan duyarlılığını; dünya üniversitelerini çevreye duyarlılık, enerji, ulaşım yönetimi ve sürdürülebilirlik alanlarında değerlendiren GreenMetric (Yeşil Ölçüm) alanlarında elde ettiği derecelerle gösterdiğini ifade etti. Ayrıca sürdürülebilirliğin, yaşanabilir temiz bir geleceğin ve ulaşımda net sıfır emisyon hedeflerinde elektrikli araçların önemini vurgulayan Rektör Özölçer, kampüslerde kullanıma sokulan şarj istasyonlarının, bu açıdan da üniversite ailesine ve Zonguldak’a katkı sağlayacak önemli bir adım olduğunu ifade etti. (Haber merkezi)

WhatsApp-Image-2024-02-26-at-13.05.36-(1)

WhatsApp-Image-2024-02-26-at-13.05.36

Editör: Murat Barutçu