Zonguldak ilçelerinden Ereğli, pidesiyle meşhur bir ilçedir. Bu bölgede hazırlanan pidelerin hamuru da harcı da damaklarda iz bırakır.

Ereğli’de kaza! Aralarında çocuk da var! Ereğli’de kaza! Aralarında çocuk da var!

Yolunuz Zonguldak’tan geçerse ya da buralardaysanız; Ereğli pidesini denemek için Meşhur Pideci Hasan Kuru’ya (Hasan Usta) uğramalısınız. Kapalı ve açık pidelerle donatılan sofranızda, doyumsuz bir ziyafet yaşayabilirsiniz.

1936'dan günümüze kesintisiz bir şekilde yapılmakta olan meşhur Ereğli Pidesinin sırrı malzemesinin bol olması ile ateşi iyi ayarlanmış fırında saklıdır. Pide hamurunun kendine has bir özelliği vardır ve deneyenlere kesinlikle tadı unutulmayacak biz lezzet yaşatır. Kapalı pidesinde kullanılan kıymanın lezzeti herkesi memnun edecek kadar iyidir. Yumurtalı kapalı pide seçeneği tercih edenler için ise tereyağı ve yumurta ile pidenin lezzeti ve aromasının buluşması ise tarifsizdir.

18 farklı pide türüyle tüm damak zevklerine hitap eden bu pide merkezi, Zonguldak’ın lezzet durakları arasındaki yerini yıllardır koruyor!

Ereğli pidenin bir başka özelliği de genelde çatal bıçaksız yenmesidir. Fırından çıkar çıkmaz üstüne tereyağı sürülen ve usta tarafından dilimlenen Ereğli Pide başka yerde yok.

Malzemeler:

500 gr. Kıyma ya da (kuşbaşı et), 100 gr. Domates, 50 gr soğan, 50 gr sivri biber, 15 gr tuz, 5 gr karabiber, 50 gr su, Hamuru İçin 500 gr tam buğday unu, 10 gr kuru maya, 20 gr şeker, 20 gr tuz, 300 gr ılık su, Üzeri İçin, 50 gr eritilmiş tereyağı

 Hazırlanışı:

Un, maya, tuz ve şeker geniş bir kaseye alınarak ılık su ile yumuşak bir hamur hazırlayınız. Üzerini örterek 30-40 dk. kadar mayalanmaya bırakanız. Kıymayı bir kaba alınız, soğan ve domaesleri rendeleyiniz, sivri biberleri ince doğrayarak ilave ediniz. Tuz ve karabiber eklendikten sonra su ile incelterek, karıştırınız. Mayalanan hamuru unlanan zemine alarak mandalina büyüklüğünde bezelere ayırınız. Bezeyi oklava ile oval şekil vererek ince açınız. Kenarlarından 2 cm boş bırakarak iç malzemeden yayınız. Kenar kısımları içe katlayarak uç kısımlarına şekil veriniz. Yağlı kağıt serdiğimiz fırın tepsisine alınız. Önceden 180°C'de ısıtılmış fırında, 20-25 dk pidenin kenarları hafifçe kızarana kadar pişiriniz. Tepsiyi fırından alarak pidenin kenarlarına tereyağı sürünüz ve 5 dk fırında bekletiniz. Fırından alınan pideleri dilimleyerek servis ediniz. (Haber: Fadime Yılmaz Elma) 

WhatsApp-Image-2023-06-05-at-11.34.34