Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Türkiye'deki bankalara olan kredi borçlarına ilişkin son verileri açıkladı. Yayınlanan verilere göre, bazı şehirler beklenmeyen istatistiklerle dikkat çekti, Zonguldak da bu şehirlerden biri oldu.

ABD'den Gelen Ceza Kripto Piyasasını Salladı! ABD'den Gelen Ceza Kripto Piyasasını Salladı!

Türkiye'de hem tasarruf eğilimi hem de borçlanma yüksek bir seyir izliyor. Vatandaşlar ve şirketler, bankalardan kredi kullanarak ihtiyaçlarını karşılarken, uzun vadeli krediler ve düşük faiz oranları cazip hale geliyor.

İSTANBUL’DAN REKOR RAKAM

BDDK'nın son verilerine göre, Türkiye'nin en büyük nüfusa sahip şehri olan İstanbul, 3,7 trilyon lira ile bankalara en çok borcu olan şehir olarak öne çıkıyor. İstanbul'u 1,4 trilyon lira kredi borcuyla Ankara takip ederken, üçüncü sırayı 521 milyar lira kredi borcuyla İzmir aldı. En az borcu olan illerden biri olan Bayburt, 2.8 milyar lira ile listenin başında yer alırken, Tunceli ise 4 milyar lira kredi borcuyla sıralamada dikkat çekiyor.

ZONGULDAK’IN BORCU ŞAŞIRTTI

Özellikle dikkat çeken bir nokta ise Zonguldak'ın bankalara olan kredi borcu. Zonguldak, 36.847,840 TL'lik kredi borcu ile bu istatistikte kendine yer buldu. Şaşırtıcı bir şekilde bu denli yüksek bir borç rakamı ile sıralamada önemli bir konumda bulunan Zonguldak, bu verilerle dikkatleri üzerine çekti.

“BİREYSEL FİNANSMAN İHTİYAÇLARINA BAĞLI OLARAK FARKLILIK GÖSTERİYOR”

Türkiye genelinde bankalara olan kredi borçları, ekonomik koşullar ve bireysel finansman ihtiyaçlarına bağlı olarak farklılık gösteriyor. Bu veriler, ülkenin ekonomik durumu ve tüketici harcamaları hakkında önemli bir bakış sunarken, borç yönetimi ve finansal okur-yazarlık konularına da vurgu yapıyor. /Haber Merkezi