Ulusal basında yer alan haberlere göre ev ve bakım işçilerinin sosyal güvence altına alınması için çalışma başlatıldı. Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan "Ev işçilerinin sorununu çözmek aslında kamu için de devlet için de önemli bir avantaj elde ediyor. Biz ev işçilerinin SGK kapsamına alırsak SGK'nın prim miktarı artacak. İş kanunu kapsamına alırsak vergi ve sigorta primleri ödeyerek ülkenin kayıtdışı bir kesimini de kayıt altına alacağız." dedi.

Kayıtdışı çalışan yaklaşık 1 milyona yakın ev ve bakım işçilerinin sosyal güvenlik ve iş kanunu kapsamına alınması ve sendikalarla mücadele etmelerini hedeflediklerini dile getiren Arslan, ev işçilerinin sorununu çözmenin kamu için de devlet için de önemli bir avantaj olduğunu belirtti.

Turistik otel küle döndü! 100 kişi canını zor kurtardı Turistik otel küle döndü! 100 kişi canını zor kurtardı

Ev işçilerinin SGK kapsamına alınması durumunda SGK'nın prim miktarının artacağını belirten Arslan, İş kanunu kapsamına alınırsa vergi ve sigorta primleri ödeneceğini ve ülkenin kayıtdışı bir kesiminin kayıt altına alınacağına dikkat çekti.

Arslan, özellikle iş sağlığı ve güvenliğinde ciddi sorunlar yaşandığını belirterek ev işçilerinin çalışma koşullarının evin yetkilisine bırakılmaması ve hukuki güvence altında alınması gerektiğini vurguladı.

Kaynak: Haber Merkezi