Futbol başladı, koronavirüs unutuldu!

Futbolda geri dönüş protokolüne ne kadar uyuluyor!

Futbol başladı, koronavirüs unutuldu!
23 Haziran 2020 Salı 13:17

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) yeniden oynanmaya başlayan Süper Lig ve 1. Ligdeki maçlarda futbola geri dönüş öneri protokolünde yer alan maddelere uygun davranılması çağrısında bulundu.

Koronavirüs salgını nedeniyle 19 Mart’ta tatil edilen ve 12 Haziran’da Süper Lig maçlarıyla yeniden başlayan futbolda koronavirüs unutulmuş gibi... Hem Süper Lig’de, hem 1. Ligde oynanan müsabakalarda maske kullanımı dışında gözle görülür geri dönüş protokolüne uyulduğu pek görülmüyor. Dikkatlerden kaçmayan bu konu üzerine Türkiye Futbol Federasyonu, korona virüs salgınına karşı alınan önlemler kapsamında Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan tüm tedbirlere dikkat edilmesi, futbola dönüş öneri protokolüne uygun davranılması ve müsabakalara ilişkin talimata göre hareket edilmesi yönünde uyarıda bulundu.

Federasyondan konuya ilişkin yapılan açıklama şöyle:

"12 Haziran 2020 tarihinden itibaren Süper Lig ve 19 Haziran tarihinden itibaren ise TFF 1.Lig karşılaşmaları tüm Türkiye'de yapılmaya başlanmıştır. Bu süreç içindeki katkıları nedeniyle kulüplerimize, spor medyamıza, yayıncı kuruluşa, bütün stadyum çalışanları ile TFF çalışanlarımıza ve tüm paydaşlarımıza teşekkür ediyoruz.

Sürecin aksaksız devam ettirilebilmesi ve hastalık riskinden uzak sağlıklı bir dönem geçirilebilmesi açısından maçların başladığı günden bugüne kadar yaşadığımız tecrübelerin ışığı altında sizleri bazı hususlarda bilgilendirmek istiyoruz.

Öncelikle en önemli gerçek, Pandemi sürecinin halen devam etmekte olduğudur. Bu sebeple TC Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan tüm tedbirlere dikkat edilmesi, TFF futbola dönüş öneri protokolüne uygun davranılması ve TFF Covid-19 Salgını nedeniyle ara verilen Süper Lig, TFF 1.Lig ve Ziraat Türkiye Kupası müsabakalarına ilişkin talimatlara göre hareket edilmesi önem arz etmektedir. Özellikle stadyumlara akreditasyon listeleri dışında kimsenin alınmaması, stadyum içinde geçerli kurallara (maske kullanımı ve maskenin doğru kullanımı, sosyal mesafe ve hijyen kuralları) gevşemeden uyulması çok önemlidir.

Sürecin sorunsuz tamamlanması, mevcut tüm kurallara antrenman, kulüp içi sosyal hayat ve kulüp dışı günlük yaşam düzenimizde de aynı ciddiyetle harfiyen uyulması ile mümkün olabilecektir. Özellikle AVM, restoran vb kalabalık ortamlarda bulunma zorunluluğu durumunda, bu kurallara uyulması daha da önem kazanmaktadır.

Futbola dönüşün başlamış olmasının ve ülkemizde normalleşme programının uygulamaya konmasının hastalığın bittiği anlamına gelmediği açıktır. Özellikle bu dönemde sosyal mesafeyi korumak, maskelerin doğru kullanılmasına özen göstermek ve başta ellerimiz olmak üzere kişisel hijyene dikkat etmek hala en vazgeçilmez kurallardır.

Olumsuz durumlarla hiç karşılaşmamak veya karşılaşma riskini en aza indirmek için; hala dikkatli olmalıyız, kurallara uymalıyız, sabırlı ve tedbirli davranmalıyız.

Dünyanın ve ülkemizin içinden geçtiği bu zorlu süreci sağlıkla ve en az hasarla atlatabilmek dileğiyle gösterdiğiniz ve göstereceğiniz destek ve iş birliği için teşekkür ederiz.”

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.