"9 Eylül, ülkemiz için çok önemli iki yıldönümünün tarihidir"

Cumhuriyet Halk Partisi Zonguldak İl Başkanı Murat Pulat yaptığı açıklamada, “9 Eylül, ülkemiz için çok önemli iki yıldönümünün tarihidir” dedi.

"9 Eylül, ülkemiz için çok önemli iki yıldönümünün tarihidir"
08 Eylül 2022 Perşembe 14:36

Cumhuriyet Halk Partisi Zonguldak İl Başkanı Murat Pulat yaptığı açıklamada, “9 Eylül, ülkemiz için çok önemli iki yıldönümünün tarihidir” dedi.

Pulat açıklamasında, “15 Mayıs 1919 yılında Yunan güçleri tarafından işgal edilen İzmir'e, 9 Eylül 1922'de Türk ordusu zaferle girmiştir. 26 Ağustos'ta başlayan Türk taarruzu, 30 Ağustos'ta tam bir zaferle Yunan ordusunu bozguna uğratmıştır” diyerek şunları söyledi:

“O tarihe kadar Anadolu’da işgallere karşı dağınık olan düşünce ve örgütlenme biçimleri mevcuttur. İzmir’in işgali Anadolu insanın direniş ve karşı koyuş düşüncesini körüklemiş, İstanbul'da başlayan işgali protesto mitingleri Damat Ferit hükümetinin düşmesine sebep olmuş, örgütlenme ve protesto mitingleri Anadolu'nun en ücra köşelerine kadar yayılmıştır.

Mustafa Kemal Paşa'nın ordulara 1 Eylül'de verdiği tarihi "Ordular ilk hedefiniz Akdeniz'dir, ileri" emriyle Türk ordusunun İzmir'e girmesi; Mudanya Ateşkes Antlaşması ve sonrasında Lozan Barış Antlaşması'na uzanan süreci başlatması dolayısıyla Milli Mücadele'nin sona ererek Türk milletinin kurtuluşu ve bağımsızlığını elde edişinin simgesi olmuş çok önemli bir tarihi olaydır.

9 Eylül, Cumhuriyet Halk Partisi tarihinde de çok özel bir gündür. İzmir’i kurtardıktan bir yıl sonra, 9 Eylül 1923’de, Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Partimizin kuruluş dilekçesini, Halk Fırkasının Genel Başkanı sıfatıyla, İçişleri Bakanlığı’na vermiştir.

Bugün, Cumhuriyet Halk Partisi 99. yaşını kutluyor.

Kurtuluş Savaşı kahramanlarının savaş meydanlarında kurduğu Cumhuriyet Halk Partisi’nin köklerinde, ülkemizin kurtarıcısı ilk genel başkanımız, en büyük yol göstericimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün imzası var.

Tebaadan vatandaşlığa, padişahlıktan Cumhuriyet’e geçişi sağlayan kadrolar var. Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti ve Kuvâ-yı Milliye var. Samsun’da başlayan İzmir’de zaferle taçlanan o büyük savaşın kahramanları var. Devrimler var, kalkınma var, aydınlanma var, demokrasi var, çağdaş akıl var.

Cumhuriyet Halk Partisi ülkemizin geçmişi ve geleceğidir, demokrasinin teminatıdır.

Ülkemizin yaşadığı tüm sorunlara rağmen hiçbir vatandaşımız umutsuzluğa kapılmasın, sorunları çözecek kadrolarıyla Cumhuriyet Halk Partisi var.

2023 yılında partimizin ve Türkiye Cumhuriyetinin 100.yılını kutlayacağız.100 yıllık devletimizi 20.yıldan beri yöneten AKP hükümeti ülkemizi ekonomiden, sağlığa, eğitim ve öğretimden, adalet ve hukuka, insanca yaşam hakkına kadar her alanda yerlerde süründürmektedir. Yapılacak Genel Seçimlerde ülkemizi bu bataktan çıkarıp 2. Kurtuluş Savaşını vererek Türkiye Cumhuriyeti Devletini itibarlı ve yaşanabilir bir vatan yapmak tek amacımız olacaktır.

Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dileği doğrultusunda “Türkiye’yi birlik ve beraberlik içinde, müreffeh bir ülke olarak muasır medeniyetler seviyesine çıkarmak” için var gücümüzle çalışacağız.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin bir neferi olarak, geçmişten devraldığımız mirasın büyüklüğü, geleceğe olan borcumuzun sorumluluğu ile ülkemize sahip çıkmaya, bu uğurda aşkla ve şevkle çalışmaya devam edeceğiz.

Bu duygu ve düşüncelerle İzmir’in düşman işgalinden kurtuluşunu ve Cumhuriyet Halk Partisi’nin 99. kuruluş yıl dönümünü kutluyor, başta Cumhuriyetimizin kurucusu, ilk Genel Başkanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, bu mücadeleye emek verenleri minnet ve saygıyla anıyorum.” (Haber Merkezi)

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.