Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesi ile 8 Eylül 1999 öncesi sigorta girişi olanlar yaş şartı olmaksızın emeklilik hakkı elde etti.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesi bugün TBMM'ye geldi.

Meclis Başkanlığı'na sunulan EYT düzenlemesi, yapılan çalışmaların sonucunda Plan ve Bütçe Komisyonu'na sunulacak. Detayları, AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu bir açıklama yaparak duyurdu. Yaklaşık 2 milyon 250 bin vatandaş, EYT düzenlemesi ile birlikte emekli olabilecek.

Dilovası Belediye Başkanlığı halı saha yaptıracak Dilovası Belediye Başkanlığı halı saha yaptıracak

YAŞ ŞARTI KALDIRILDI

9 Eylül 1999 yılında getirilen yasa ile emekli olma şartları değişen EYT'lilerin emeklilikteki engelleri ortadan kalkıyor.Yaş şartı olmaksızın, 1999 öncesi işe girişi olanlardan kadınlar için 5 bin prim günü ve 20 yıl sigortalılık süresi, erkekler için ise yine 5 bin prim günü ve 25 yıl sigortalılık süresi şartı ile emeklilik yolu açıldı.

MAAŞLARIN 1 MART'TA ALINMASI BEKLENİYOR.

EYT'lilerin maaşı ne kadar olacak?

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), "emekli maaş hesaplama" robotu uygulamasını aktifleştirdi.  2023 yılı ocak dönemi aylık artışı verilerinin hesaplanmasının ardından güncellenen uygulamada; 4A, 4B ve 4C aylık hesaplama ekranları açıldı.

EMEKLİ MAAŞ HESAPLAMA EKRANI AÇILDI

SGK'nın sitesinde yer verilen uygulama, maaş ve emeklilik zamanı bilgileriyle birlikte, kesinlik içermeden emekli olduğunuzda alacağınız maaşı belirtiyor.

Bu uygulama ile EYT'li olmaya hak kazanacak kişiler, maaşlarını hesaplayabiliyor.

"https://uyg.sgk.gov.tr/AylikHesap"

sayfasına girildiğinde istenen bilgileri doldurarak, emekli maaşınızı hesaplayabilirsiniz.

2023-01-30_22-07-21