Çocuklarda kafayı şişiren basınç HİDROSEFALİ

Çocuklarda kafayı şişiren basınç HİDROSEFALİ
12 Eylül 2019 Perşembe 17:27

Hidrosefali, anne karnında ya da sonradan oluşabilen ciddi bir sağlık sorunu. Bebeğin başında aşırı sıvı birikmesiyle ortaya çıkıyor.

Level Hospital Beyin ve Sinir Hastalıkları Cerrahı Op. Dr. Mehmet Şenol “Çocuklarda özellikle de kafalarında su biriken hidrosefali hastalarında kullanılan kafatası içine şant takarak hastaların iyileşmesine yardımcı oluyoruz” dedi.

Şenol açıklamasında şunları söyledi:

“Çocuk doktorlarına rutin olarak çocuklarını kontrole getiren aileleri hekimler beyin cerrahisine yönlendiriyor. Hidrosefalide hastanın gözleri aşağı kayıyor tıpkı batan bir güneşe benziyor. Çocuk yukarı bakmakta zorlanıyor. Kafatası normalden daha büyük oluyor ve cilt altında toplardamarlar çok belirgin hale geliyor. Bıngıldak denilen bölge gergin oluyor, kalp atışı gibi atan nabızdan alınmıyor. Aile hızlı baş büyümesini, kafadaki toplardamarların belirginleşmesinden anlayabiliyor. Yemekten bağımsız kusmalar oluyor, aktif hareketler azalıyor ve uykuya meyil artıyor.

Eğer tek başına hidrosefali varsa, ek bir beyin anomalisi yoksa korteks denilen beyin kabuğu çok ince değilse bebek, doğduktan sonra ameliyat edilerek normal yaşantısını sürdürebiliyor. Kafatası büyümesi engellendiği gibi, hastaların beyin parankimi basısı azaltıldığı için ani ölüm gibi oluşabilecek durumlarında önüne geçiliyor. Hastaların yeterli beyin parankimi var ve ek hastalıkları yok ise normal bir yaşam sürme şanslarını kaybetmemiş oluyorlar” (Haber Merkezi)

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.