"Biraz empati lütfen!"

Sağlık Sen Zonguldak Şube Başkanı Mehmet Ali Kara yaptığı açıklamada, “Sağlık çalışanlarının çocukları ortada kaldı” dedi.

"Biraz empati lütfen!"
20 Kasım 2020 Cuma 16:29

Sağlık Sen Zonguldak Şube Başkanı Mehmet Ali Kara yaptığı açıklamada, “Sağlık çalışanlarının çocukları ortada kaldı” dedi.

Kara açıklamasında, “Sağlık çalışanlarının çocukları neden mi ortada kaldı” diyerek, “Biraz empati lütfen” dedi.

Sağlık Sen Zonguldak Şube Başkanı Mehmet Ali Kara açıklamasında,  “Sağlık çalışanlarının büyük bir çoğunluğu yine kendi gibi başka bir Sağlık çalışanı ile evli ve bakanlığın yaptığı son düzenlemelerle; Yıllık izin almak yasak, Rapor almak yasak, Ücretsiz izne ayrılmak yasak, İstifa etmek yasak, Emekli olmak yasak, Covid olsa bile çalışan sayısı azlığı nedeniyle 7 gün sonra iş başı yapmak zorunda, Covid temaslı olduğunda (Ailesinde Covid (+) çıksa dahi) çalışan sayısı azlığı nedeniyle filyasyon takibine bile alınmamakta, ailesine bakma şansı bile verilmemektedir” diyerek şunları söyledi:

“Pandemi nedeniyle tüm hizmet alanlarında olduğu gibi çocuk bakıcılığı sektörün de de çalışan bulunamamaktadır. Özellikle Sağlık Çalışanlarının evine kimse girmemekte, bakım için kendi evine de kabul etmemektedir.

Çünkü toplum salgının seyrinden çok olumsuz etkilenmiş olup psikolojik olarak etki altında kalmıştır. Çocuk bakıcıları süper taşıyıcı ilan edilen çocuklarla temas etmek istememektedir. bulaş riskine karşı ekonomik krize rağmen mesleklerini yapmaktan vazgeçmişlerdir. Bu ortamda Sağlık Çalışanları çocuk bakıcısı bulamamaktadırlar. Sağlık Çalışanlarının kendi Anne-Babaları ve akrabaları da 65 yaş üstü ve kronik hastalıklara sahip olabilmekte, ayrıca kilometrelerce uzakta başka şehirlerde yaşamaktadırlar.

Herkes kendi memleketinde çalışmamakta çalışsa bile çocukların imece usulü bakımı için koşullar izin vermeyebilmektedir. Bulaş riskine karşı yatılı olarak akraba dahi olsa bakımı üstlenmek istememektedir. Kreş ve Okulların kapanmasıyla birlikte yüzbinlerce Sağlık Çalışanı çocuğu ortada kalakalmıştır. Kreş ve okulda güvende olan, nerede olduğu ne yaptığı bilinen çocuklar ya evde tek başlarına bırakılmak zorunda kalmış ya da anne babaları tarafından çaresizce çalışma alanları olan Sağlık Kurumlarına gizli kaçak götürülmektedir.

Pandemiyle mücadelede süreç uzun Sağlık çalışanları çook yorgun. Her Hastanede Sağlık Çalışanlarının çocukları için mutlaka kreş olacak sözünden , gelinen şu son nokta düşünüldüğünde tablo hiç de iç açıcı değildir.

Fakat bu sefer geleceğimizin güvencesi çocuklarımız ve pandemiyle mücadele de tek umudumuz Sağlık çalışanlarımızın huzuru söz konusudur. Bu konu imece usulü ile çözülebilecek bir konu değildir. Mutlaka Kamu otoritesinin iradesiyle çözülmelidir. Şifa dağıtan ellerin evlatları ortada kalmıştır. Onlar başka hastalara, bizlere bakarken onların evlatlarına bakacak ne bir kimse ne de bir kurum kalmıştır.

Bürokrasi ivedi doğru süreç yönetimi yapmalı şu an neredeyse gece-gündüz fazla mesaiyle memleket te tek çalışan sektöre gereğini yapmalıdır. Evlatlarımız devlet güvencesiyle ve güvenilir eller de bakılmalıdır. Hemen şimdi kurullar toplanmalı, gerek illerde gerek Bilim Kurulu  gerekse de sektörün tüm idari kadroları üzerinde ivedi bir şekilde çalışmalıdır.

Ve asla unutulmamalıdır ki ; Evladı ortada kalmış bir Sağlık çalışanından kimseye fayda gelmez. Aslına bakarsanız Sağlık çalışanlarından gelen serzeniş ve beklentilerle bir sayfa yazdık, çizdik, anlattık, ama sanmayın ki çok şey istiyoruz! “Biraz empati, hepsi bu” (Şaban YILMAZ)

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.